Lambaek A/S
CVR 10 47 63 05 · Lem St · Fremstilling af låse og hængsler · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lambaek A/S har CVR-nummer 10476305. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Fremstilling af låse og hængsler (branchekode 256200). Adresse: Nylandsvej 11, 6940 Lem St. Stiftet: 1. november 1986. Status: aktiv. Antal ansatte: 37. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 5.880.872 kr., årets resultat 873.442 kr., egenkapital 19.367.946 kr., aktiver i alt 35.479.639 kr. Soliditetsgraden på 54,6 % er højere end hos 78 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af låse og hængsler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 873.442 kr. er højere end hos 85 % af de 34 virksomheder i branchen «Fremstilling af låse og hængsler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 23 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lambaek A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af låse og hængsler (256200)
- Adresse
- Nylandsvej 11, 6940 Lem St
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Antal ansatte
-
37
1997 2018
- Telefon
- 97341199
- Stiftet
- 1 Nov 1986
- Selskabskapital
- 600.000 DKK
- Formål
- fabrikation og handel samt investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-07-07
- Binavne
- Lem Beslagfabrik A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK10476305 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nylandsvej 11, 6940 Lem St
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,5%
▲ 3,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,06
▲ 0,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
54,6%
▲ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
549,7%
▲ 549,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
34 virksomheder i «Fremstilling af låse og hængsler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 5.880.872 | 4.783.058 | 6.532.451 | 5.854.630 | 5.056.849 |
| Resultat før skat | 1.114.040 | 161.430 | 2.372.863 | 2.161.685 | 1.580.681 |
| Årets resultat | 873.442 | 134.436 | 1.848.204 | 1.698.993 | 1.231.389 |
| Egenkapital | 19.367.946 | 18.494.504 | 19.560.068 | 18.911.864 | 18.412.872 |
| Aktiver i alt | 35.479.639 | 36.681.742 | 36.502.907 | 38.121.424 | 36.980.894 |
| Omsætningsaktiver | 16.047.130 | 16.593.792 | 16.621.753 | 17.537.709 | 15.348.584 |
| Kortfristet gæld | 7.803.352 | 10.119.495 | 14.902.090 | 16.395.292 | 13.801.963 |
| Gæld i alt | 13.803.352 | 16.119.495 | 14.902.090 | 17.178.230 | 16.539.980 |
| Soliditetsgrad | 54.6% | 50.4% | 53.6% | 49.6% | 49.8% |
| Ansatte (gns.) | 32 | 32 | 32 | 33 | 30 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
LLH 2009 HOLDING ApS Siden 24 Sep 200933,33% Ejer
-
PL 2009 HOLDING ApS Siden 24 Sep 200933,33% Ejer
-
SL 2009 HOLDING ApS Siden 24 Sep 200933,33% Ejer
Ledelse
6-
Peter Lambæk Siden 1 Nov 1986Bestyrelsesmedlem
-
Lisbeth Hansen Siden 1 Nov 1986Bestyrelsesmedlem
-
Søren Lambæk Siden 15 Jun 2016Bestyrelsesmedlem
-
Søren Lambæk Siden 15 Jun 2016Direktør
-
Finn Juhl Siden 15 Jun 2016Formand
-
Søren Bøgesgaard Niebuhr Siden 15 Jun 2016Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Lambaek A/S
P-nr. 1000082198
Nylandsvej 11, 6940 Lem St
Fremstilling af låse og hængsler (256200)
👥 34 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Lambaek A/S
Nylandsvej 11, 6940 Lem St
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Ringkøbing-Skjern Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -607.231 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.342.084 DKK | 515.240 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.088.294 DKK | 459.404 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.114.511 DKK | 465.190 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.010.864 DKK | 222.376 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lambaek A/S (CVR 10476305)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hængsler, låse, fabrikation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.