Larix Holding ApS
CVR 39 39 04 93 · Farum · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Larix Holding ApS har CVR-nummer 39390493. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Trevangsvej 153, 3520 Farum. Stiftet: 6. marts 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste -24.594 kr., årets resultat 1.086.148 kr., egenkapital 2.322.490 kr., aktiver i alt 2.347.980 kr. Soliditetsgraden på 98,9 % er højere end hos 76 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.086.148 kr. er højere end hos 83 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Larix Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Trevangsvej 153, 3520 Farum
- Kommune
- FURESØ
- Telefon
- 40547645
- lasse@hapymedical.com
- Stiftet
- 6 Mar 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele, investeringer, formuepleje samt andet dermed beslægtede formål
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af 1 direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39390493 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Trevangsvej 153, 3520 Farum
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
46,8%
▲ 11,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
91,13
▼ 180,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,9%
▼ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12,3%
▲ 12,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -24.594 | -21.188 | -11.925 | -8.605 | -6.969 |
| Resultat før skat | 1.117.278 | 967.037 | 1.071.455 | 518.233 | 270.345 |
| Årets resultat | 1.086.148 | 967.037 | 1.071.455 | 518.233 | 270.345 |
| Egenkapital | 2.322.490 | 2.736.342 | 1.830.305 | 817.749 | 356.716 |
| Aktiver i alt | 2.347.980 | 2.746.352 | 1.840.305 | 824.750 | 362.966 |
| Omsætningsaktiver | 2.322.980 | 2.721.352 | 1.815.305 | 799.750 | 337.966 |
| Kortfristet gæld | 25.490 | 10.010 | 10.000 | 7.001 | 6.250 |
| Gæld i alt | 25.490 | 10.010 | 10.000 | 7.001 | 6.250 |
| Soliditetsgrad | 98.9% | 99.6% | 99.5% | 99.2% | 98.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1Larix Holding ApS
P-nr. 1023412264
Trevangsvej 153, 3520 Farum
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -11.767 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -9.655 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -15.511 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Larix Holding ApS (CVR 39390493)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formuepleje, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.