LARS BAUN HOLDING ApS
CVR 25 50 56 38 · Løkken · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LARS BAUN HOLDING ApS har CVR-nummer 25505638. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Diget 27, 9480 Løkken. Stiftet: 13. juli 2000. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.933 kr., årets resultat 59.168 kr., egenkapital 929.511 kr., aktiver i alt 1.249.526 kr. Soliditetsgraden på 74,4 % er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 59.168 kr. er højere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LARS BAUN HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Diget 27, 9480 Løkken
- Kommune
- HJØRRING
- Telefon
- 50502535
- baun555@gmail.com
- Stiftet
- 13 Jul 2000
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- Selskabets formål og eneste aktivitet er at virke som formueforvaltende selskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-10-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK25505638 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Diget 27, 9480 Løkken
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,4%
▲ 4,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,70
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,4%
▲ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
191,6%
▲ 191,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.933 | -14.325 | -8.488 | -49.378 | -7.688 |
| Resultat før skat | 66.582 | 24.826 | 58.296 | -53.521 | 50.626 |
| Årets resultat | 59.168 | 20.294 | 61.833 | -56.433 | 39.494 |
| Egenkapital | 929.511 | 870.343 | 850.049 | 906.016 | 1.076.849 |
| Aktiver i alt | 1.249.526 | 1.184.665 | 1.142.880 | 1.172.198 | 1.192.775 |
| Omsætningsaktiver | 1.183.906 | 1.152.709 | 1.115.369 | 1.172.198 | 1.192.775 |
| Kortfristet gæld | 320.015 | 314.322 | 292.831 | 263.270 | 115.926 |
| Gæld i alt | 320.015 | 314.322 | 292.831 | 263.270 | 115.926 |
| Soliditetsgrad | 74.4% | 73.5% | 74.4% | 77.3% | 90.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1LARS BAUN HOLDING ApS
P-nr. 1007785662
Diget 27, 9480 Løkken
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 20.652 DKK | 4.532 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 17.694 DKK | 3.872 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -13.238 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 50.634 DKK | 11.132 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 24.889 DKK | 5.456 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LARS BAUN HOLDING ApS (CVR 25505638)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueforvaltende, eneste, selskab.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.