Lars Buus Holding ApS
CVR 42 80 95 51 · Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lars Buus Holding ApS har CVR-nummer 42809551. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hans Egedes Vej 46, 9600 Aars. Stiftet: 26. oktober 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -35.119 kr., årets resultat 618.193 kr., egenkapital 42.194.192 kr., aktiver i alt 67.386.351 kr. Soliditetsgraden på 62,6 % er lavere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 618.193 kr. er højere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lars Buus Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hans Egedes Vej 46, 9600 Aars
- Kommune
- VESTHIMMERLANDS
- Stiftet
- 26 Oct 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene, eller af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-10-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42809551 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 89450044W7N69QK68D35
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hans Egedes Vej 46, 9600 Aars
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,5%
▼ 1,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,29
▼ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
62,6%
▼ 12,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-56,0%
▼ 56,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -35.119 | -37.487 | -26.571 | -101.279 | -16.250 |
| Resultat før skat | 659.024 | 1.678.193 | 1.524.222 | -265.456 | -38.228 |
| Årets resultat | 618.193 | 1.404.242 | 1.299.063 | -108.586 | -32.321 |
| Egenkapital | 42.194.192 | 42.075.999 | 40.793.756 | 39.612.493 | 42.721.079 |
| Aktiver i alt | 67.386.351 | 56.312.581 | 45.816.734 | 41.500.164 | 42.975.302 |
| Omsætningsaktiver | 57.798.162 | 47.129.745 | 37.007.602 | 33.160.191 | 35.227.032 |
| Kortfristet gæld | 25.192.159 | 14.236.582 | 5.022.978 | 1.887.671 | 254.223 |
| Gæld i alt | 25.192.159 | 14.236.582 | 5.022.978 | 1.887.671 | 254.223 |
| Soliditetsgrad | 62.6% | 74.7% | 89% | 95.5% | 99.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Produktionsenheder
1Lars Buus Holding ApS
P-nr. 1027695635
Hans Egedes Vej 46, 9600 Aars
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.234.070 DKK | 1.151.480 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 6.062.986 DKK | 1.333.838 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.984.678 DKK | 1.096.612 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 6.683.567 DKK | 1.470.370 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lars Buus Holding ApS (CVR 42809551)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.