Lauritzen Rejser ApS
CVR 40 45 07 85 · Tønder · Rejsebureauers aktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lauritzen Rejser ApS har CVR-nummer 40450785. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rejsebureauers aktiviteter (branchekode 791100). Adresse: Torps Have 2, 6270 Tønder. Stiftet: 8. april 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.314.667 kr., årets resultat 308.832 kr., egenkapital 1.326.679 kr., aktiver i alt 3.162.339 kr. Soliditetsgraden på 42,0 % er højere end hos 63 % af de 306 virksomheder i branchen «Rejsebureauers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 308.832 kr. er højere end hos 71 % af de 306 virksomheder i branchen «Rejsebureauers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 13 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lauritzen Rejser ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rejsebureauers aktiviteter (791100)
- Adresse
- Torps Have 2, 6270 Tønder
- Kommune
- TØNDER
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 8 Apr 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- rejsebureaufirma
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-04-08
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40450785 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500D7GRYZBSIC1E54
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Torps Have 2, 6270 Tønder
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,3%
▼ 3,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,77
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,0%
▲ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
13,3%
▲ 13,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
306 virksomheder i «Rejsebureauers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.314.667 | 1.164.963 | 1.172.746 | 822.943 | 1.040.902 |
| Resultat før skat | 395.939 | 357.819 | 273.179 | -92.212 | 166.722 |
| Årets resultat | 308.832 | 272.545 | 206.820 | -72.005 | 129.859 |
| Egenkapital | 1.326.679 | 1.017.847 | 945.302 | 738.482 | 1.310.488 |
| Aktiver i alt | 3.162.339 | 2.563.435 | 2.434.430 | 1.906.102 | 2.211.477 |
| Omsætningsaktiver | 2.212.339 | 1.443.435 | 1.914.430 | 1.256.865 | 1.420.771 |
| Kortfristet gæld | 1.246.909 | 1.427.807 | 1.173.158 | 832.875 | 740.251 |
| Gæld i alt | 3.162.339 | 1.435.588 | 1.379.128 | 1.035.801 | 740.251 |
| Soliditetsgrad | 42% | 39.7% | 38.8% | 38.7% | 59.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
ULS Invest ApS Siden 4 May 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Ulla Lund Steffensen Siden 8 Apr 2019Direktør
Produktionsenheder
1Lauritzen Rejser ApS
P-nr. 1024623498
Torps Have 2, 6270 Tønder
Rejsebureauers aktiviteter (791100)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: ULS Invest ApS (CVR 41394374)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rejsebureaufirma, rejsebureauers.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.