LB Teknik ApS
CVR 37 80 86 28 · Ebeltoft · Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LB Teknik ApS har CVR-nummer 37808628. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (branchekode 466400). Adresse: Ndr. Strandvej 78, 8400 Ebeltoft. Stiftet: 20. juni 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 163.625 kr., årets resultat 46.204 kr., egenkapital 724.994 kr., aktiver i alt 1.000.416 kr. Soliditetsgraden på 72,5 % er højere end hos 76 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 46.204 kr. er lavere end hos 61 % af de 1.833 virksomheder i branchen «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LB Teknik ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
- Adresse
- Ndr. Strandvej 78, 8400 Ebeltoft
- Kommune
- SYDDJURS
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- Telefon
- 29901477
- info@lb-teknik.com
- Hjemmeside
- lb-teknik.com
- Stiftet
- 20 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- købe, sælge og lease bærbare strømmålere
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37808628 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ndr. Strandvej 78, 8400 Ebeltoft
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: lb-teknik.com Hjemmeside oplyst til CVR https://lb-teknik.com
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,4%
▲ 2,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,54
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
72,5%
▲ 7,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
85,3%
▲ 85,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1833 virksomheder i «Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 163.625 | 130.510 | 361.582 | 204.879 | 272.082 |
| Resultat før skat | 60.294 | 32.502 | 227.380 | 105.605 | 232.107 |
| Årets resultat | 46.204 | 24.932 | 176.998 | 81.987 | 181.108 |
| Egenkapital | 724.994 | 678.790 | 653.858 | 476.860 | 394.873 |
| Aktiver i alt | 1.000.416 | 1.037.564 | 777.942 | 670.286 | 524.802 |
| Omsætningsaktiver | 958.903 | 956.793 | 687.711 | 561.006 | 394.751 |
| Kortfristet gæld | 271.026 | 347.774 | 111.084 | 178.426 | 113.929 |
| Gæld i alt | 271.026 | 347.774 | 111.084 | 178.426 | 113.929 |
| Soliditetsgrad | 72.5% | 65.4% | 84% | 71.1% | 75.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Bendixen Holding ApS Siden 20 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Hansen Bendixen Siden 20 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1LB Teknik ApS
P-nr. 1021522224
Ndr. Strandvej 78, 8400 Ebeltoft
Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466400)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lars Bendixen Holding ApS (CVR 36701986)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver strømmålere, bærbare, lease.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.