LC Handel og Transport ApS
CVR 37 98 65 93 · Bogense · Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LC Handel og Transport ApS har CVR-nummer 37986593. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd (branchekode 016300). Adresse: Stavelsager 18, 5400 Bogense. Stiftet: 31. august 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 490.280 kr., årets resultat 382.450 kr., egenkapital 1.062.816 kr., aktiver i alt 4.470.239 kr. Soliditetsgraden på 23,8 % er lavere end hos 74 % af de 24 virksomheder i branchen «Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 382.450 kr. er højere end hos 61 % af de 24 virksomheder i branchen «Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 156 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LC Handel og Transport ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd (016300)
- Adresse
- Stavelsager 18, 5400 Bogense
- Kommune
- NORDFYNS
- Telefon
- 64813499
- larsc@ofir.dk
- Stiftet
- 31 Aug 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Virksomhedens formål er, at udøve virksomhed indenfor handel og tranport samt lignende aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37986593 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stavelsager 18, 5400 Bogense
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,0%
▲ 16,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,30
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
23,8%
▼ 2,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
186,6%
▲ 186,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
24 virksomheder i «Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 490.280 | 191.344 | 177.509 | 137.973 | 223.228 |
| Resultat før skat | 490.321 | 171.062 | 166.273 | 127.093 | 212.170 |
| Årets resultat | 382.450 | 133.428 | 129.568 | 99.109 | 165.376 |
| Egenkapital | 1.062.816 | 680.366 | 546.938 | 531.770 | 545.660 |
| Aktiver i alt | 4.470.239 | 2.614.165 | 1.914.390 | 1.157.411 | 787.822 |
| Omsætningsaktiver | 4.413.239 | 2.539.165 | 1.914.390 | — | — |
| Kortfristet gæld | 3.406.020 | 1.932.149 | 1.366.279 | 617.428 | 226.909 |
| Gæld i alt | 3.406.020 | 1.932.149 | 1.366.279 | 617.428 | 226.909 |
| Soliditetsgrad | 23.8% | 26% | 28.6% | 45.9% | 69.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
VLC Holding ApS Siden 18 Dec 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Christensen Siden 31 Aug 2016Direktør
Produktionsenheder
1LC Handel og Transport ApS
P-nr. 1021725060
Stavelsager 18, 5400 Bogense
Forarbejdning af afgrøder efter høst af frø/sædekorn til udsæd (016300)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 159.216 DKK | 35.024 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 244.777 DKK | 53.834 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 287.581 DKK | 63.250 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: VLC Holding ApS (CVR 44537273)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tranport, sædekorn, udsæd.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.