Legarths ApS
CVR 38 05 05 67 · Haslev · Reparation og vedligeholdelse af maskiner · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Legarths ApS har CVR-nummer 38050567. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af maskiner (branchekode 331200). Adresse: Skovagervej 4, 4690 Haslev. Stiftet: 30. september 2016. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 1.656.909 kr., årets resultat 75.968 kr., egenkapital 570.085 kr., aktiver i alt 1.648.286 kr. Soliditetsgraden på 34,6 % er lavere end hos 65 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 75.968 kr. er lavere end hos 58 % af de 574 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af maskiner», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 11 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Legarths ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
- Adresse
- Skovagervej 4, 4690 Haslev
- Kommune
- FAXE
- Antal ansatte
-
3
2016 2018
- Telefon
- 70221533
- lb@legarths.dk
- Stiftet
- 30 Sep 2016
- Selskabskapital
- 250.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed inden for reparation af trucks
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-05-06
- Sekundære brancher
- Andre specialiserede bygningsarbejder (434200)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38050567 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovagervej 4, 4690 Haslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,3%
▲ 0,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,30
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,6%
▲ 7,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
17,5%
▲ 17,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
574 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af maskiner»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.656.909 | 1.865.504 | 1.937.355 | 1.941.737 | 1.689.968 |
| Resultat før skat | 81.336 | — | 129.258 | 75.687 | -470.708 |
| Årets resultat | 75.968 | 64.681 | 129.258 | 77.968 | -465.872 |
| Egenkapital | 570.085 | 494.117 | 429.435 | 300.177 | 222.209 |
| Aktiver i alt | 1.648.286 | 1.846.551 | 1.879.064 | 1.877.488 | 1.984.850 |
| Omsætningsaktiver | 1.207.261 | 1.445.015 | 1.562.169 | 1.581.047 | 1.789.642 |
| Kortfristet gæld | 926.725 | 1.211.539 | 1.312.971 | 1.226.158 | 1.602.876 |
| Gæld i alt | 1.078.201 | 1.352.434 | 1.449.629 | 1.577.311 | 1.760.360 |
| Soliditetsgrad | 34.6% | 26.8% | 22.9% | 16% | 11.2% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
FLB Holding 2020 ApS Siden 15 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Legarth Valentino Christian Brenbak Siden 30 Sep 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Legarths ApS
P-nr. 1021796782
Skovagervej 4, 4690 Haslev
Reparation og vedligeholdelse af maskiner (331200)
👥 3 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Legarths ApS
Skovagervej 4, 4690 Haslev
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Maskinfabrikker, maskinværksteder og andre virksomheder, der foretager forarbejdning af jern, stål eller metaller med et hertil indrettet produktionsareal på mellem 100 og 1.000 m2.
Tilsyn: Faxe Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: FLB Holding 2020 ApS (CVR 41156171)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver trucks, bygningsarbejder, specialiserede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.