LEMVIG BYGNINGS GENBRUG ApS
CVR 32 27 02 71 · Lemvig · Genindvinding af materialer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LEMVIG BYGNINGS GENBRUG ApS har CVR-nummer 32270271. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Genindvinding af materialer (branchekode 382100). Adresse: Pillevej 8, 7620 Lemvig. Stiftet: 1. maj 2009. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 716.415 kr., årets resultat 440.247 kr., egenkapital 2.275.534 kr., aktiver i alt 2.670.346 kr. Soliditetsgraden på 85,2 % er højere end hos 81 % af de 131 virksomheder i branchen «Genindvinding af materialer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 440.247 kr. er højere end hos 62 % af de 131 virksomheder i branchen «Genindvinding af materialer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 133 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LEMVIG BYGNINGS GENBRUG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Genindvinding af materialer (382100)
- Adresse
- Pillevej 8, 7620 Lemvig
- Kommune
- LEMVIG
- Telefon
- 96910111
- Stiftet
- 1 May 2009
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- modtagelse, behandling og salg af bygningsgenbrugsmaterialer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2009-07-09
- Binavne
- LBG ApS
- Sekundære brancher
- Engroshandel med affaldsprodukter (468700)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32270271 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pillevej 8, 7620 Lemvig
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,3%
▲ 12,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,89
▲ 2,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
85,2%
▲ 9,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
238,1%
▲ 238,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
131 virksomheder i «Genindvinding af materialer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 716.415 | 307.872 | 636.150 | 742.190 | 705.263 |
| Resultat før skat | 564.449 | 167.073 | 500.906 | 584.957 | 546.144 |
| Årets resultat | 440.247 | 130.231 | 389.533 | 455.112 | 424.692 |
| Egenkapital | 2.275.534 | 1.835.287 | 2.105.056 | 2.115.523 | 2.060.411 |
| Aktiver i alt | 2.670.346 | 2.417.852 | 2.526.562 | 2.653.410 | 2.580.267 |
| Omsætningsaktiver | 748.599 | 411.128 | 632.714 | 636.683 | 475.578 |
| Kortfristet gæld | 258.672 | 534.775 | 288.688 | 364.276 | 332.612 |
| Gæld i alt | 355.142 | 537.627 | 374.558 | 479.442 | 447.090 |
| Soliditetsgrad | 85.2% | 75.9% | 83.3% | 79.7% | 79.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
FÅREVEJ 88 HOLDING ApS Siden 19 Apr 201350% Ejer
-
B.G.L. HOLDING 2010 ApS Siden 19 Apr 201325% Ejer
-
K.B. HOLDING 2010 ApS Siden 19 Apr 201325% Ejer
Ledelse
2-
Bent Gatten Larsen Siden 9 Jul 2009Direktør
-
Torben Jensen Siden 9 Jul 2009Direktør
Produktionsenheder
1LEMVIG BYGNINGS GENBRUG ApS
P-nr. 1015346449
Pillevej 8, 7620 Lemvig
Genindvinding af materialer (382100)
Miljøregulering
1 lokation(er)Lemvig Bygnings Genbrug ApS
Pillevej 8, 7620 Lemvig
Godkendelsespligtig (bilag 2)
K 206. Anlæg, der nyttiggør ikke-farligt affald, bortset fra anlæg under punkt 5.3 i bilag 1, autoophugning, skibsophugning, biogasfremstilling, kompostering og forbrænding.
Tilsyn: Lemvig Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 558.531 DKK | 122.870 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 655.351 DKK | 144.166 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 624.919 DKK | 137.478 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 705.911 DKK | 155.298 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 718.599 DKK | 158.070 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LEMVIG BYGNINGS GENBRUG ApS (CVR 32270271)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bygningsgenbrugsmaterialer, modtagelse, genindvinding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.