LL ROSENDAHL HOLDING ApS
CVR 29 84 94 98 · Grindsted · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LL ROSENDAHL HOLDING ApS har CVR-nummer 29849498. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Thorsvej 233, 7200 Grindsted. Stiftet: 12. september 2006. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -9.038 kr., årets resultat 256.791 kr., egenkapital 5.293.689 kr., aktiver i alt 5.743.117 kr. Soliditetsgraden på 92,2 % er højere end hos 55 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 256.791 kr. er højere end hos 66 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LL ROSENDAHL HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Thorsvej 233, 7200 Grindsted
- Kommune
- BILLUND
- Stiftet
- 12 Sep 2006
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- besidde aktier i datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2006-09-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK29849498 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Thorsvej 233, 7200 Grindsted
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▼ 11,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,48
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,2%
▲ 6,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-70,6%
▼ 70,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.038 | -8.725 | -7.875 | -11.250 | -14.151 |
| Resultat før skat | 252.347 | 871.593 | 1.065.796 | 508.261 | 421.720 |
| Årets resultat | 256.791 | 873.617 | 1.069.822 | 511.869 | 428.012 |
| Egenkapital | 5.293.689 | 5.286.898 | 4.663.281 | 3.711.259 | 3.313.790 |
| Aktiver i alt | 5.743.117 | 6.170.425 | 5.350.719 | 4.338.868 | 4.484.093 |
| Omsætningsaktiver | 217.569 | 917.533 | 496.052 | 269.449 | 380.910 |
| Kortfristet gæld | 449.428 | 883.527 | 687.438 | 627.609 | 1.170.303 |
| Gæld i alt | 449.428 | 883.527 | 687.438 | 627.609 | 1.170.303 |
| Soliditetsgrad | 92.2% | 85.7% | 87.2% | 85.5% | 73.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Lars Rosendahl Siden 13 Jun 200650% Ejer
-
Laila Juul Rosendahl Siden 13 Jun 200650% Ejer
Ledelse
1-
Lars Rosendahl Siden 12 Sep 2006Direktør
Produktionsenheder
1LL ROSENDAHL HOLDING ApS
P-nr. 1012571069
Thorsvej 233, 7200 Grindsted
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.033.042 DKK | 227.260 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.270.972 DKK | 279.598 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 506.045 DKK | 111.320 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 518.865 DKK | 114.136 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 384.075 DKK | 84.480 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LL ROSENDAHL HOLDING ApS (CVR 29849498)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.