LLP VEMMELEV ApS
CVR 33 63 76 83 · Vemmelev · Maskinforarbejdning af metal · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LLP VEMMELEV ApS har CVR-nummer 33637683. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maskinforarbejdning af metal (branchekode 255300). Adresse: Industrikrogen 3, 4241 Vemmelev. Stiftet: 27. april 2011. Status: aktiv. Antal ansatte: 27. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 11.686.983 kr., årets resultat 1.300.669 kr., egenkapital 5.147.686 kr., aktiver i alt 6.479.503 kr. Soliditetsgraden på 79,4 % er højere end hos 88 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.300.669 kr. er højere end hos 80 % af de 607 virksomheder i branchen «Maskinforarbejdning af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 6 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LLP VEMMELEV ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
- Adresse
- Industrikrogen 3, 4241 Vemmelev
- Kommune
- SLAGELSE
- Antal ansatte
-
27
2011 2018
- Telefon
- 20323257
- lone@llp.dk
- Stiftet
- 27 Apr 2011
- Selskabskapital
- 120.000 DKK
- Formål
- produktion, salg og servicering af metal-emner til bl.a. fødevareindustrien
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2014-01-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33637683 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Industrikrogen 3, 4241 Vemmelev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
25,3%
▲ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,15
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
79,4%
▲ 10,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
30,0%
▲ 30,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
607 virksomheder i «Maskinforarbejdning af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.686.983 | 11.046.417 | 11.588.968 | 9.887.575 | 8.810.867 |
| Resultat før skat | 1.680.113 | 1.321.678 | 2.462.860 | 1.678.445 | 1.797.986 |
| Årets resultat | 1.300.669 | 1.000.610 | 1.947.604 | 1.302.894 | 1.400.274 |
| Egenkapital | 5.147.686 | 4.347.017 | 3.846.407 | 2.248.803 | 1.945.909 |
| Aktiver i alt | 6.479.503 | 6.279.915 | 6.150.057 | 5.125.556 | 5.025.013 |
| Omsætningsaktiver | 5.144.083 | 4.668.265 | 4.444.982 | 4.233.931 | 4.219.288 |
| Kortfristet gæld | 1.239.017 | 1.830.098 | 2.219.550 | 2.777.753 | 2.932.104 |
| Gæld i alt | 1.239.017 | 1.830.098 | 2.219.550 | 2.777.753 | 2.932.104 |
| Soliditetsgrad | 79.4% | 69.2% | 62.5% | 43.9% | 38.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 21 | 20 | 18 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
S.P. Holding Vemmelev ApS Siden 1 Jun 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Steffen Saron Petersen Siden 16 Mar 2023Adm. dir.
Produktionsenheder
1LLP VEMMELEV ApS
P-nr. 1016816805
Industrikrogen 3, 4241 Vemmelev
Maskinforarbejdning af metal (255300)
👥 26 ansatte
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Miljøregulering
1 lokation(er)LLP VEMMELEV ApS
Industrikrogen 3, 4241 Vemmelev
Maskinværksteder, samt mellemstore fyringsanlæg forbundet med disse maskinværksteder. (kategori 1b)
Maskinværksteder med et hertil indrettet produktionsareal på 1.000 m2 eller derover mv.
Tilsyn: Slagelse Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: S.P. Holding Vemmelev ApS (CVR 40847197)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fødevareindustrien, emner, servicering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.