LMC HOLDING A/S
CVR 27 37 93 97 · Nykøbing M · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LMC HOLDING A/S har CVR-nummer 27379397. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vinkelvej 20, 7900 Nykøbing M. Stiftet: 6. oktober 2003. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -232.147 kr., årets resultat -94.692 kr., egenkapital 30.324.373 kr., aktiver i alt 30.416.130 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -94.692 kr. er lavere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LMC HOLDING A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vinkelvej 20, 7900 Nykøbing M
- Kommune
- MORSØ
- Antal ansatte
-
1
2016 2018
- Telefon
- 97720842
- Stiftet
- 6 Oct 2003
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse eller af et medlem af bestyrelsen eller af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-04-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK27379397 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300VR4SCC64W21B04
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vinkelvej 20, 7900 Nykøbing M
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,3%
▼ 3,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
331,49
▼ 8,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-110,8%
▼ 110,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -232.147 | -188.477 | -180.444 | -203.308 | -140.601 |
| Resultat før skat | -111.795 | 1.130.665 | 4.488.154 | -3.338.354 | 5.117.191 |
| Årets resultat | -94.692 | 876.228 | 4.232.824 | -3.354.162 | 3.990.549 |
| Egenkapital | 30.324.373 | 30.819.065 | 30.342.837 | 26.510.013 | 30.264.175 |
| Aktiver i alt | 30.416.130 | 30.910.066 | 30.433.838 | 26.800.723 | 30.563.296 |
| Omsætningsaktiver | 30.416.130 | 30.910.066 | 30.433.838 | — | — |
| Kortfristet gæld | 91.757 | 91.001 | 91.001 | 290.710 | 299.121 |
| Gæld i alt | 91.757 | 91.001 | 91.001 | 290.710 | 299.121 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.7% | 99.7% | 98.9% | 99% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Erik Nielsen Siden 21 Dec 202166,67% Ejer
-
Ruth Nielsen Siden 21 Dec 202125% Ejer
Ledelse
6-
Erik Nielsen Siden 6 Oct 2003Formand
-
Erik Nielsen Siden 6 Oct 2003Direktør
-
Ruth Nielsen Siden 6 Oct 2003Bestyrelsesmedlem
-
Mette Nørgaard Siden 6 Oct 2003Bestyrelsesmedlem
-
Claus Nielsen Siden 6 Oct 2003Bestyrelsesmedlem
-
Lene Nielsen Siden 6 Oct 2003Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1LMC HOLDING A/S
P-nr. 1010139739
Vinkelvej 20, 7900 Nykøbing M
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.130.665 DKK | 239.830 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.133.053 DKK | 238.635 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 23.507 DKK | 1.756 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 5.121.134 DKK | 1.123.273 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 3.294.486 DKK | 720.062 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LMC HOLDING A/S (CVR 27379397)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.