Logic-energy ApS
CVR 43 64 19 48 · Skjern · Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Logic-energy ApS har CVR-nummer 43641948. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder (branchekode 351100). Adresse: Sønderbyvej 7, 6900 Skjern. Stiftet: 11. november 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 128.277 kr., årets resultat 105.726 kr., egenkapital 556.474 kr., aktiver i alt 743.084 kr. Soliditetsgraden på 74,9 % er højere end hos 66 % af de 224 virksomheder i branchen «Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 105.726 kr. er højere end hos 78 % af de 224 virksomheder i branchen «Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 76 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Logic-energy ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder (351100)
- Adresse
- Sønderbyvej 7, 6900 Skjern
- Kommune
- RINGKØBING-SKJERN
- Stiftet
- 11 Nov 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- produktion af energianlæg
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-11-11
- Binavne
- Logicwind ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43641948 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sønderbyvej 7, 6900 Skjern
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,0%
▼ 72,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,98
▲ 1,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,9%
▲ 8,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,3%
▼ 74,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
224 virksomheder i «Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 128.277 | 544.569 | 1.376 |
| Resultat før skat | 135.536 | 547.676 | — |
| Årets resultat | 105.726 | 410.748 | 0 |
| Egenkapital | 556.474 | 450.748 | 40.000 |
| Aktiver i alt | 743.084 | 673.708 | 6.958.982 |
| Omsætningsaktiver | 743.084 | 673.708 | 6.958.982 |
| Kortfristet gæld | 186.610 | 222.960 | 149.079 |
| Gæld i alt | 186.610 | 222.960 | 6.918.982 |
| Soliditetsgrad | 74.9% | 66.9% | 0.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lauridsen Holding, Skjern ApS Siden 11 Nov 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Lauridsen Siden 11 Nov 2022Direktør
Produktionsenheder
1Logic-energy ApS
P-nr. 1028746845
Sønderbyvej 7, 6900 Skjern
Produktion af elektricitet fra ikke-vedvarende energikilder (351100)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lauridsen Holding, Skjern ApS (CVR 40279857)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver energianlæg, energikilder, vedvarende.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.