Lohmann Denmark ApS
CVR 36 49 30 11 · Herlufmagle · Fjerkræavl · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lohmann Denmark ApS har CVR-nummer 36493011. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fjerkræavl (branchekode 014700). Adresse: Råsøvej 23, 4160 Herlufmagle. Stiftet: 7. januar 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 8. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 7.322.875 kr., årets resultat 689.127 kr., egenkapital 11.047.943 kr., aktiver i alt 13.812.433 kr. Soliditetsgraden på 80,0 % er højere end hos 91 % af de 77 virksomheder i branchen «Fjerkræavl», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 689.127 kr. er højere end hos 51 % af de 77 virksomheder i branchen «Fjerkræavl», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 29 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lohmann Denmark ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fjerkræavl (014700)
- Adresse
- Råsøvej 23, 4160 Herlufmagle
- Kommune
- NÆSTVED
- Antal ansatte
-
8
2015 2018
- Stiftet
- 7 Jan 2015
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- rugeri og anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører i forening
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2023-10-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36493011 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Råsøvej 23, 4160 Herlufmagle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,2%
▲ 20,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,40
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,0%
▲ 5,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
146,6%
▲ 146,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
77 virksomheder i «Fjerkræavl»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.322.875 | 5.683.461 | 4.818.586 | 5.238.358 | 3.241.588 |
| Resultat før skat | 951.187 | -1.773.808 | -2.871.270 | -2.831.041 | 993.906 |
| Årets resultat | 689.127 | -1.478.137 | -2.334.363 | -2.306.468 | 680.473 |
| Egenkapital | 11.047.943 | 10.358.816 | 11.836.953 | 14.171.316 | 16.817.784 |
| Aktiver i alt | 13.812.433 | 13.815.048 | 14.962.392 | 16.575.074 | 21.293.404 |
| Omsætningsaktiver | 9.097.455 | 7.888.187 | 6.444.004 | 5.813.986 | 8.780.726 |
| Kortfristet gæld | 2.678.652 | 3.456.232 | 3.030.303 | 1.771.715 | 3.319.004 |
| Gæld i alt | 2.764.490 | 3.456.232 | 3.030.303 | 1.771.715 | 3.319.004 |
| Soliditetsgrad | 80% | 75% | 79.1% | 85.5% | 79% |
| Ansatte (gns.) | 9 | 10 | 10 | 11 | 13 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
European Layer Distribution GmbH Siden 4 Jan 2021100% Ejer
Ledelse
2-
Anders Christiansen Siden 1 Jan 2022Direktør
-
Sofia Birgitta Hollstedt Siden 1 Nov 2023Direktør
Produktionsenheder
1Lohmann Denmark ApS
P-nr. 1020072012
Råsøvej 23, 4160 Herlufmagle
Fjerkræavl (014700)
👥 9 ansatte
Miljøregulering
3 lokation(er)Hans Erik Larsen
Sorøvej 44, 4171 Glumsø
Husdyrbrug
§ 16 b - Husdyrbrug med en tilladelse efter husdyrbrugloven jf. LBK nr. 256 af 21.03.2017 med en ammoniakemission E i intervallet: 750 kg NH3-N pr. år < E ≤ 3.500 kg NH3-N pr. år - ikke IED, men omfattet af BAT (kategori 1b)
Tilsyn: Næstved Kommune
Lohmann Denmark
Tornmarksvej 17, 4173 Fjenneslev
Husdyrbrug
H § 10 - Husdyrbrug med en tilladelse efter de tidligere gældende regler i husdyrbruglovens § 10, til et dyrehold indenfor intervallet 15 < DE ≤ 75 - svarende til en §10 tilladelse eller §10, stk 3 tillæg. (kategori 2) Pelsdyrfarme, med en tilladelse efter tidligere gældende regler i husdyrbruglovens § 10 og som er omfattet af bekendtgørelse om Pelsdyrfarme til et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 25 Pelsdyrfarme med en tilladelse efter de tidligere gældende regler i husdyrbruglovens § 10, som før april 2011 eller efter de tidligere gældende regler i bekendtgørelse om pelsdyrfarme, har fået en tilladelse til et dyrehold indenfor intervallet 15 < DE ≤ 75 DE - svarende til en § 10 tilladelse eller § 10 stk. 3 tillæg
Tilsyn: Sorø Kommune
Tybjerggaard
Hjelmsølillevej 15, 4160 Herlufmagle
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Næstved Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -857.437 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -978.859 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 895.269 DKK | 196.944 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 1.115.154 DKK | 245.322 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lohmann Denmark ApS (CVR 36493011)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rugeri, fjerkræavl.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.