LOUIS NIELSEN RANDERS ApS
CVR 24 20 93 69 · Aalborg SØ · Optikeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LOUIS NIELSEN RANDERS ApS har CVR-nummer 24209369. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Optikeraktiviteter (branchekode 477410). Adresse: Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ. Stiftet: 28. juli 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (1. marts 2025 – 28. februar 2026): bruttofortjeneste 11.349.059 kr., årets resultat 3.349.998 kr., egenkapital 2.507.637 kr., aktiver i alt 5.655.319 kr. Soliditetsgraden på 44,3 % er højere end hos 53 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.349.998 kr. er højere end hos 97 % af de 390 virksomheder i branchen «Optikeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LOUIS NIELSEN RANDERS ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Optikeraktiviteter (477410)
- Adresse
- Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ
- Kommune
- AALBORG
- Antal ansatte
-
21
2000 2018
- Stiftet
- 28 Jul 1999
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel med briller og høreapparater samt dermed relaterede services og ydelser
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2012-11-07
- Momsnr. (EU VIES)
- DK24209369 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Indkildevej 2A, 9210 Aalborg SØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
133,6%
▲ 11,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,26
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,3%
▼ 6,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-11,2%
▼ 11,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
390 virksomheder i «Optikeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.349.059 | 11.554.146 | 10.862.311 | 10.074.055 | 10.926.749 |
| Resultat før skat | 4.293.235 | 4.833.625 | 4.293.759 | 3.517.673 | 5.119.473 |
| Årets resultat | 3.349.998 | 3.771.372 | 3.350.660 | 2.745.821 | 3.995.904 |
| Egenkapital | 2.507.637 | 3.079.340 | -125.000 | 1.926.512 | 2.501.432 |
| Aktiver i alt | 5.655.319 | 6.018.836 | 5.742.379 | 5.034.890 | 6.091.361 |
| Omsætningsaktiver | 3.975.980 | 3.987.914 | 5.261.550 | 3.918.810 | 4.282.084 |
| Kortfristet gæld | 3.147.682 | 2.939.496 | 3.371.644 | 3.108.378 | 3.589.929 |
| Gæld i alt | 3.147.682 | 2.939.496 | 3.371.644 | 3.108.378 | 3.589.929 |
| Soliditetsgrad | 44.3% | 51.2% | -2.2% | 38.3% | 41.1% |
| Ansatte (gns.) | 6 | 6 | 15 | 14 | 13 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
3-
LOUIS NIELSEN A/S Siden 1 Jan 202350% Ejer
-
ENGER HOLDING ApS Siden 11 May 201720% Ejer
-
Mig mig mig ApS Siden 1 Jan 202320% Ejer
Ledelse
2-
Ruben Enger Siden 11 May 2017Direktør
-
Morten Bolvig Malm Siden 1 Jan 2023Direktør
Produktionsenheder
1LOUIS NIELSEN RANDERS ApS
P-nr. 1007288499
Rådhusstræde 7, 8900 Randers C
Optikeraktiviteter (477410)
👥 20 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LOUIS NIELSEN A/S (CVR 13613575)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- VF Services Denmark ApS København Ø
- LOUIS NIELSEN VORDINGBORG ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN BRØNDERSLEV ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN KOLDING CITY ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN ØSTERBROGADE ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN FAABORG ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN FREDERIKSSUND ApS Aalborg SØ
- LOUIS NIELSEN FARUM ApS Aalborg SØ
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver høreapparater, briller, optikeraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.