LSA A/S
CVR 31 61 88 27 · Malling · Investering for egen regning · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LSA A/S har CVR-nummer 31618827. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Starupvej 225, 8340 Malling. Stiftet: 1. august 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -83.000 kr., årets resultat 5.385.000 kr., egenkapital 501.056.000 kr., aktiver i alt 506.306.000 kr. Soliditetsgraden på 99,0 % er højere end hos 76 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 5.385.000 kr. er højere end hos 93 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LSA A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Starupvej 225, 8340 Malling
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
1
2012 2018
- louise@praesteskoven.dk
- Stiftet
- 1 Aug 2008
- Selskabskapital
- 10.000.000 DKK
- Formål
- investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør og bestyrelsesformand i forening eller den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-08-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31618827 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300SDDE2XRFTTEW89
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Starupvej 225, 8340 Malling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,1%
▼ 3,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
75,86
▼ 12,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,0%
▼ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-74,2%
▼ 74,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8755 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -83.000 | -59.000 | 88.000 | -65.850.000 | -377.000 |
| Resultat før skat | 8.529.000 | 30.450.000 | 29.218.000 | -129.157.000 | 47.145.000 |
| Årets resultat | 5.385.000 | 20.878.000 | 21.428.000 | -117.042.000 | 35.570.000 |
| Egenkapital | 501.056.000 | 495.671.000 | 479.950.000 | 460.576.000 | 577.675.000 |
| Aktiver i alt | 506.306.000 | 500.034.000 | 483.347.000 | 462.630.000 | 586.983.000 |
| Omsætningsaktiver | 398.259.000 | 385.984.000 | 459.166.000 | 430.378.000 | 547.547.000 |
| Kortfristet gæld | 5.250.000 | 4.363.000 | 3.397.000 | 2.054.000 | 9.308.000 |
| Gæld i alt | 5.250.000 | 4.363.000 | 3.397.000 | 2.054.000 | 9.308.000 |
| Soliditetsgrad | 99% | 99.1% | 99.3% | 99.6% | 98.4% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Louise Søndergaard Andersen Siden 1 Aug 2008100% Ejer
Ledelse
4-
Benny Søndergaard Andersen Siden 2 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Aage Søndergaard Nielsen Siden 1 Aug 2008Formand
-
Louise Søndergaard Andersen Siden 1 Aug 2008Bestyrelsesmedlem
-
Louise Søndergaard Andersen Siden 1 Aug 2008Direktør
Produktionsenheder
1LSA A/S
P-nr. 1014627797
Starupvej 225, 8340 Malling
Investering for egen regning (649910)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 6.511.391 DKK | 1.432.486 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -1.505.150 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -61.850.206 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 46.738.710 DKK | 10.282.514 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 22.311.709 DKK | 4.908.574 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LSA A/S (CVR 31618827)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver regning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.