LUMA HOLDING ApS
CVR 20 28 50 87 · Bramming · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LUMA HOLDING ApS har CVR-nummer 20285087. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Grønningen 1A, 6740 Bramming. Stiftet: 1. april 1997. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -8.590 kr., årets resultat -572.207 kr., egenkapital 2.001.798 kr., aktiver i alt 2.021.670 kr. Soliditetsgraden på 99,0 % er højere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -572.207 kr. er lavere end hos 94 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LUMA HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Grønningen 1A, 6740 Bramming
- Kommune
- ESBJERG
- Telefon
- 21621071
- anchrluma@gmail.com
- Stiftet
- 1 Apr 1997
- Selskabskapital
- 200.000 DKK
- Formål
- besidde anparter og andre værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2012-02-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK20285087 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 254900V5OR2W5VUM1X25
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Grønningen 1A, 6740 Bramming
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-28,6%
▼ 33,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
101,73
▲ 16,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,0%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-453,8%
▼ 453,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.590 | -8.551 | -10.904 | -11.020 | -8.598 |
| Resultat før skat | -572.207 | 208.143 | 416.498 | -206.835 | 408.557 |
| Årets resultat | -572.207 | 161.751 | 370.198 | -206.835 | 318.093 |
| Egenkapital | 2.001.798 | 3.149.005 | 3.487.254 | 3.175.956 | 3.439.991 |
| Aktiver i alt | 2.021.670 | 3.218.720 | 3.522.676 | 3.203.743 | 3.603.631 |
| Omsætningsaktiver | 2.021.670 | 3.218.720 | 3.522.676 | 3.203.743 | — |
| Kortfristet gæld | 19.872 | 37.592 | 10.000 | 27.787 | — |
| Gæld i alt | 19.872 | 69.714 | 35.422 | 27.787 | 3.603.631 |
| Soliditetsgrad | 99% | 97.8% | 99% | 99.1% | 95.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Annelise Madsen Siden 7 Jul 2014100% Ejer
Ledelse
1-
Annelise Madsen Siden 23 Apr 2014Direktør
Produktionsenheder
1LUMA HOLDING ApS
P-nr. 1004222322
Grønningen 1A, 6740 Bramming
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 210.277 DKK | 46.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 210.266 DKK | 46.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -206.194 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 411.291 DKK | 90.464 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 283.648 DKK | 62.392 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LUMA HOLDING ApS (CVR 20285087)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.