LUMBY GULVE ApS
CVR 34 79 98 14 · Odense N · Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LUMBY GULVE ApS har CVR-nummer 34799814. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (branchekode 433300). Adresse: H.C. Lumbyes Vej 70, 5270 Odense N. Stiftet: 15. november 2012. Status: aktiv. Antal ansatte: 6. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.473.164 kr., årets resultat 439.310 kr., egenkapital 3.531.585 kr., aktiver i alt 8.089.526 kr. Soliditetsgraden på 43,7 % er lavere end hos 51 % af de 642 virksomheder i branchen «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 439.310 kr. er højere end hos 81 % af de 642 virksomheder i branchen «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 51 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LUMBY GULVE ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (433300)
- Adresse
- H.C. Lumbyes Vej 70, 5270 Odense N
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
6
2013 2018
- Stiftet
- 15 Nov 2012
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- gulve i form af handel, oplagring og aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2016-02-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34799814 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)H.C. Lumbyes Vej 70, 5270 Odense N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: lumby-gulve.dk Hjemmeside https://lumby-gulve.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (19. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,4%
▼ 41,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,93
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
43,7%
▼ 4,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-83,9%
▼ 83,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
642 virksomheder i «Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.473.164 | 7.090.704 | 3.559.951 | 5.507.177 | 4.273.581 |
| Resultat før skat | 565.772 | 3.501.384 | 916.068 | 3.877.233 | 2.609.311 |
| Årets resultat | 439.310 | 2.728.214 | 710.469 | 3.017.477 | 2.025.947 |
| Egenkapital | 3.531.585 | 5.092.275 | 3.864.060 | 5.153.592 | 3.136.115 |
| Aktiver i alt | 8.089.526 | 10.485.454 | 7.811.480 | 8.250.735 | 6.234.900 |
| Omsætningsaktiver | 7.636.799 | 10.259.690 | 7.627.690 | 8.030.278 | 6.006.243 |
| Kortfristet gæld | 3.957.941 | 4.993.179 | 3.937.565 | 3.092.225 | 3.098.785 |
| Gæld i alt | 3.957.941 | 4.993.179 | 3.937.565 | 3.092.225 | 3.098.785 |
| Soliditetsgrad | 43.7% | 48.6% | 49.5% | 62.5% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 4 | 4 | 4 | 2 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Gert Andersen Holding ApS Siden 7 Sep 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Gert Andersen Siden 15 Nov 2012Direktør
Produktionsenheder
1LUMBY GULVE ApS
P-nr. 1018082965
Cikorievej 72, 5220 Odense SØ
Udførelse af gulvbelægninger og vægbeklædning (433300)
👥 7 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gert Andersen Holding ApS (CVR 38937197)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver gulve, oplagring, gulvbelægninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.