lumeo ApS
CVR 41 82 14 85 · Vejle Øst · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
lumeo ApS har CVR-nummer 41821485. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (branchekode 476310). Adresse: Kystager 20, 7120 Vejle Øst. Stiftet: 4. november 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 46.592 kr., årets resultat 36.347 kr., egenkapital 65.107 kr., aktiver i alt 79.541 kr. Soliditetsgraden på 81,9 % er højere end hos 87 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 36.347 kr. er højere end hos 59 % af de 724 virksomheder i branchen «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som lumeo ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
- Adresse
- Kystager 20, 7120 Vejle Øst
- Kommune
- VEJLE
- s.f.thomsen@outlook.dk
- Stiftet
- 4 Nov 2020
- Selskabskapital
- 20.000 DKK
- Formål
- handel og service
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-05-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41821485 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kystager 20, 7120 Vejle Øst
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
55,8%
▲ 63,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,51
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,9%
▼ 18,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
1.824,2%
▲ 1.824,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
724 virksomheder i «Detailhandel med sports- og fritidsudstyr»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 46.592 | -2.738 | — | — | — |
| Resultat før skat | 46.599 | -2.703 | -18.255 | -14.347 | 20.894 |
| Årets resultat | 36.347 | -2.108 | -14.239 | -11.191 | 16.297 |
| Egenkapital | 65.107 | 28.760 | 30.867 | 45.106 | 56.297 |
| Aktiver i alt | 79.541 | 28.760 | 30.867 | 45.106 | 63.796 |
| Omsætningsaktiver | 79.541 | 28.760 | 30.867 | 45.106 | 63.796 |
| Kortfristet gæld | 14.434 | 0 | 0 | 0 | 7.499 |
| Gæld i alt | 14.434 | 0 | 0 | 0 | 7.499 |
| Soliditetsgrad | 81.9% | 100% | 100% | 100% | 88.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SVFT HOLDING ApS Siden 10 Jan 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Sten Fähnø Thomsen Siden 20 May 2025Adm. dir.
Produktionsenheder
1lumeo ApS
P-nr. 1026438906
Kystager 20, 7120 Vejle Øst
Detailhandel med sports- og fritidsudstyr (476310)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SVFT HOLDING ApS (CVR 41814403)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fritidsudstyr, sports.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.