LUND BYGGERI ApS
CVR 21 25 24 84 · Charlottenlund · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LUND BYGGERI ApS har CVR-nummer 21252484. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Gamlehave Alle 12, 2920 Charlottenlund. Stiftet: 1. oktober 1998. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.198.328 kr., årets resultat -8.012 kr., egenkapital 1.724.194 kr., aktiver i alt 4.759.555 kr. Soliditetsgraden på 36,2 % er lavere end hos 52 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -8.012 kr. er lavere end hos 71 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LUND BYGGERI ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Gamlehave Alle 12, 2920 Charlottenlund
- Kommune
- GENTOFTE
- Antal ansatte
-
2
2002 2018
- Telefon
- 40744341
- msl@lundbyggeri.dk
- Hjemmeside
- www.lundbyggeri.dk
- Stiftet
- 1 Oct 1998
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- handel og renovering med fast ejendom samt håndværksentreprise
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-11-22
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21252484 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gamlehave Alle 12, 2920 Charlottenlund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.lundbyggeri.dk Hjemmeside https://lundbyggeri.dk/
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (25. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,5%
▼ 26,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
36,2%
▼ 5,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-101,8%
▼ 101,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.198.328 | 4.238.308 | 3.588.648 | 1.982.328 | 1.288.002 |
| Resultat før skat | 2.987 | 614.920 | 719.148 | 224.796 | -685.346 |
| Årets resultat | -8.012 | 454.990 | 688.419 | 259.895 | -436.280 |
| Egenkapital | 1.724.194 | 1.732.205 | 1.277.215 | 588.796 | 128.900 |
| Aktiver i alt | 4.759.555 | 4.137.614 | 5.205.548 | 2.650.629 | 2.992.899 |
| Omsætningsaktiver | 4.051.964 | 3.245.362 | 4.542.997 | 2.636.981 | 2.972.455 |
| Kortfristet gæld | 2.988.352 | 2.367.661 | 3.908.076 | 2.061.833 | 2.863.999 |
| Gæld i alt | 2.988.352 | 2.367.661 | 3.908.076 | 2.061.833 | 2.863.999 |
| Soliditetsgrad | 36.2% | 41.9% | 24.5% | 22.2% | 4.3% |
| Ansatte (gns.) | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
M.S.L Holding ApS Siden 3 Sep 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Martiny Lund Siden 22 Jul 1999Direktør
Produktionsenheder
1LUND BYGGERI ApS
P-nr. 1004801551
Gamlehave Alle 12, 2920 Charlottenlund
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M.S.L Holding ApS (CVR 39836807)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver håndværksentreprise, renovering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.