Lund Holding 2 ApS
CVR 40 21 69 79 · Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lund Holding 2 ApS har CVR-nummer 40216979. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovsyrevej 9, 8920 Randers NV. Stiftet: 24. januar 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. september 2024 – 31. august 2025): bruttofortjeneste -6.250 kr., årets resultat -10.689 kr., egenkapital 1.947.822 kr., aktiver i alt 2.121.632 kr. Soliditetsgraden på 91,8 % er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -10.689 kr. er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lund Holding 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovsyrevej 9, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Stiftet
- 24 Jan 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investering i kapitalandele og dermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-24
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40216979 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovsyrevej 9, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,5%
▼ 23,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,78
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
91,8%
▼ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-102,4%
▼ 102,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.250 | -5.626 | -6.813 | -6.437 | -6.125 |
| Resultat før skat | -14.743 | 446.799 | 158.015 | -10.382 | 526.879 |
| Årets resultat | -10.689 | 446.799 | 159.587 | -6.879 | 526.879 |
| Egenkapital | 1.947.822 | 1.958.511 | 1.511.712 | 1.352.125 | 1.359.004 |
| Aktiver i alt | 2.121.632 | 2.122.638 | 1.634.641 | 1.427.964 | 1.384.642 |
| Omsætningsaktiver | 136.294 | 135.150 | 100.089 | 58.573 | 11.242 |
| Kortfristet gæld | 173.810 | 164.127 | 122.929 | 75.839 | 25.638 |
| Gæld i alt | 173.810 | 164.127 | 122.929 | 75.839 | 25.638 |
| Soliditetsgrad | 91.8% | 92.3% | 92.5% | 94.7% | 98.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steffen Lund Nielsen Siden 24 Jan 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Steffen Lund Nielsen Siden 24 Jan 2019Direktør
Produktionsenheder
1Lund Holding 2 ApS
P-nr. 1024358719
Skovsyrevej 9, 8920 Randers NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 149.843 DKK | 32.956 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 139.863 DKK | 30.756 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 13.573 DKK | 2.970 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 184.913 DKK | 40.678 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 40.571 DKK | 8.910 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lund Holding 2 ApS (CVR 40216979)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.