LUND & NIELSEN ApS
CVR 31 58 80 49 · Kolding · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LUND & NIELSEN ApS har CVR-nummer 31588049. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Frands Sørensens Vej 9, 6000 Kolding. Stiftet: 1. juli 2008. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 1.634.498 kr., årets resultat 440.349 kr., egenkapital 835.664 kr., aktiver i alt 1.176.564 kr. Soliditetsgraden på 71,0 % er højere end hos 85 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 440.349 kr. er højere end hos 82 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 38 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LUND & NIELSEN ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Frands Sørensens Vej 9, 6000 Kolding
- Kommune
- KOLDING
- Antal ansatte
-
2
2008 2018
- c.lund@stofanet.dk
- Stiftet
- 1 Jul 2008
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- entreprenør, håndværk samt industri og handel
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionens medlemmer hver for sig.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2008-07-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK31588049 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Frands Sørensens Vej 9, 6000 Kolding
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
52,7%
▲ 49,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,62
▲ 1,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
71,0%
▲ 22,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
3.855,3%
▲ 3.855,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 1.634.498 | 1.186.977 | 1.422.043 | 1.610.646 | 1.647.631 |
| Resultat før skat | 516.179 | 14.668 | 311.561 | 561.749 | 485.077 |
| Årets resultat | 440.349 | 11.133 | 245.000 | 437.925 | 380.401 |
| Egenkapital | 835.664 | 395.315 | 584.182 | 589.182 | 531.257 |
| Aktiver i alt | 1.176.564 | 818.420 | 2.212.254 | 964.956 | 1.055.256 |
| Omsætningsaktiver | 857.396 | 597.299 | 1.938.404 | 939.955 | 1.011.365 |
| Kortfristet gæld | 327.422 | 410.950 | 1.616.481 | 374.402 | 523.999 |
| Gæld i alt | 327.422 | 410.950 | 1.616.481 | 374.402 | 523.999 |
| Soliditetsgrad | 71% | 48.3% | 26.4% | 61.1% | 50.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LUND & NIELSEN HOLDING ApS Siden 1 Jul 2008100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Lund Siden 1 Jul 2008Direktør
Produktionsenheder
2LUND & NIELSEN ApS
P-nr. 1014550743
Istedvej 20, 6000 Kolding
Maleraktiviteter (433410)
👥 2 ansatte
LUND OG NIELSEN ApS
P-nr. 1032280044
Frands Sørensens Vej 9, 6000 Kolding
Maleraktiviteter (433410)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LUND & NIELSEN HOLDING ApS (CVR 31587883)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprenør, håndværk, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.