Lunde Entreprenørforretning A/S
CVR 41 04 19 27 · Nørre Nebel · Forberedende byggepladsarbejder · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lunde Entreprenørforretning A/S har CVR-nummer 41041927. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Forberedende byggepladsarbejder (branchekode 431200). Adresse: Gl. Lundevej 1, 6830 Nørre Nebel. Stiftet: 2. januar 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 4.872.494 kr., årets resultat 513.641 kr., egenkapital 3.568.568 kr., aktiver i alt 8.796.604 kr. Soliditetsgraden på 40,6 % er lavere end hos 51 % af de 578 virksomheder i branchen «Forberedende byggepladsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 513.641 kr. er højere end hos 78 % af de 578 virksomheder i branchen «Forberedende byggepladsarbejder», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 4 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lunde Entreprenørforretning A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Forberedende byggepladsarbejder (431200)
- Adresse
- Gl. Lundevej 1, 6830 Nørre Nebel
- Kommune
- VARDE
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 75282070
- luma@ravn.mail.dk
- Stiftet
- 2 Jan 2020
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- udføre entreprenørarbejde, vognmandsforretning, og andet dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-01-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41041927 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Gl. Lundevej 1, 6830 Nørre Nebel
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,4%
▲ 13,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,01
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,6%
▲ 9,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2.691,7%
▲ 2.691,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
578 virksomheder i «Forberedende byggepladsarbejder»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.872.494 | 5.086.704 | 5.620.086 | 3.794.682 | — |
| Resultat før skat | 658.982 | 20.588 | 1.286.068 | 905.272 | — |
| Årets resultat | 513.641 | 18.399 | 996.026 | 702.537 | — |
| Egenkapital | 3.568.568 | 3.054.927 | 3.158.528 | 2.280.301 | 1.577.764 |
| Aktiver i alt | 8.796.604 | 9.659.908 | 9.847.528 | 5.486.444 | 3.631.196 |
| Omsætningsaktiver | 2.426.754 | 2.997.195 | 3.286.231 | 2.032.146 | 2.189.912 |
| Kortfristet gæld | 2.411.671 | 3.146.575 | 2.641.182 | 1.352.920 | 1.561.650 |
| Gæld i alt | 4.804.243 | 6.326.529 | 6.412.737 | 3.018.381 | 1.944.853 |
| Soliditetsgrad | 40.6% | 31.6% | 32.1% | 41.6% | 43.5% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 8 | 8 | 6 | 6 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Baungård Holding ApS Siden 16 Jun 2023100% Ejer
Ledelse
5-
Hans Peter Amstrup Jensen Siden 11 Sep 2025Formand
-
Dan Børge Larsen Siden 11 Sep 2025Bestyrelsesmedlem
-
Jacob Ravn Siden 2 Jan 2020Adm. dir.
-
Jacob Ravn Siden 2 Jan 2020Bestyrelsesmedlem
-
Lene Kirkegaard Thomsen Siden 2 Jan 2020Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Lunde Entreprenørforretning A/S
P-nr. 1025375072
Gl. Lundevej 1, 6830 Nørre Nebel
Forberedende byggepladsarbejder (431200)
👥 6 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 561.625 DKK | 123.552 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 262.232 DKK | 57.684 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 769.814 DKK | 169.356 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Baungård Holding ApS (CVR 44123266)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver entreprenørarbejde, vognmandsforretning, byggepladsarbejder.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.