Lundø Mølle ApS
CVR 43 19 09 54 · Højslev · Blandet landbrugsdrift · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lundø Mølle ApS har CVR-nummer 43190954. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Blandet landbrugsdrift (branchekode 015000). Adresse: Lundøvej 198, 7840 Højslev. Stiftet: 11. april 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste 4.230.971 kr., årets resultat 1.719.380 kr., egenkapital 5.273.343 kr., aktiver i alt 16.205.184 kr. Soliditetsgraden på 32,5 % er lavere end hos 54 % af de 411 virksomheder i branchen «Blandet landbrugsdrift», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.719.380 kr. er højere end hos 84 % af de 411 virksomheder i branchen «Blandet landbrugsdrift», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 49 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lundø Mølle ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Blandet landbrugsdrift (015000)
- Adresse
- Lundøvej 198, 7840 Højslev
- Kommune
- SKIVE
- Antal ansatte
- 3
- Stiftet
- 11 Apr 2022
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- landbrugsmæssig produktion kød, mælk og planteafgrøder samt lignende virksomhed, der af ledelsen skønnes forenelig med selskabets førnævnte formål
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-04-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43190954 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lundøvej 198, 7840 Højslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,6%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,90
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
32,5%
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
67,0%
▲ 67,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
411 virksomheder i «Blandet landbrugsdrift»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.230.971 | 2.843.110 | 4.396.484 |
| Resultat før skat | 2.225.880 | 1.339.031 | 3.080.188 |
| Årets resultat | 1.719.380 | 1.029.757 | 2.424.206 |
| Egenkapital | 5.273.343 | — | — |
| Aktiver i alt | 16.205.184 | — | — |
| Omsætningsaktiver | 1.304.458 | — | — |
| Kortfristet gæld | 1.452.298 | — | — |
| Gæld i alt | 8.065.441 | — | — |
| Soliditetsgrad | 32.5% | — | — |
| Ansatte (gns.) | 4 | 3 | 3 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Gl. Hald Agro Holding ApS Siden 11 Apr 202250% Ejer
-
Scherphof Holding ApS Siden 11 Apr 202233,33% Ejer
Ledelse
1-
Annamarie Scherphof Siden 11 Apr 2022Direktør
Produktionsenheder
1Lundø Mølle ApS
P-nr. 1028163408
Lundøvej 198, 7840 Højslev
Blandet landbrugsdrift (015000)
👥 3 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Lundø Mølle ApS
Lundøvej 198, 7840 Højslev
Husdyrbrug
HG § 1 stk 1 - Husdyrbrug der ikke har eller kan få en godkendelse, men med et dyrehold indenfor intervallet 75 < DE ≤ 250 DE (IED grænsen) og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Omfattet af regelmæssige tilsyn Øvrige husdyrbrug større end 3 DE, omfattet af lokaliseringsgodkendelser. Forudsat at disse var omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017. Øvrige husdyrbrug, der ikke har en godkendelse/tilladelse med et dyrehold indenfor intervallet 3 < DE ≤ 75 DE og som har været omfattet af regelmæssige tilsyn inden 1. august 2017 Pelsdyrfarme som ikke har en godkendelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 25 < DE ≤ 250 DE Omfattet af brugerbetaling Pelsdyrfarme, som ikke har en tilladelse, men har været omfattet af regelmæssigt tilsyn inden 1. august 2017, med en produktion i intervallet 3 < DE ≤ 25 DE Alle omfattet af brugerbetaling
Tilsyn: Skive Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gl. Hald Agro Holding ApS (CVR 29311692)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver planteafgrøder, mælk, landbrugsmæssig.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.