Lundorff Boligfarver ApS
CVR 42 14 87 33 · Herning · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lundorff Boligfarver ApS har CVR-nummer 42148733. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Teglvænget 99A, 7400 Herning. Stiftet: 15. februar 2021. Status: aktiv. Antal ansatte: 21. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 2.261.979 kr., årets resultat 684.807 kr., egenkapital 1.309.807 kr., aktiver i alt 5.113.315 kr. Soliditetsgraden på 25,6 % er lavere end hos 68 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 684.807 kr. er højere end hos 88 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 35 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lundorff Boligfarver ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Teglvænget 99A, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Antal ansatte
- 21
- Telefon
- 97120625
- herning@malermester.dk
- Hjemmeside
- www.lundorffboligfarver.dk
- Stiftet
- 15 Feb 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- malervirksomhed samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2024-10-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42148733 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Teglvænget 99A, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.lundorffboligfarver.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://www.lundorffboligfarver.dk
- https://www.facebook.com/boligfarver Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (15. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
52,3%
▲ 18,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,22
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,6%
▲ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
109,6%
▲ 109,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.261.979 | 1.680.332 | 1.689.961 | 2.451.875 |
| Resultat før skat | 887.753 | 416.135 | 404.723 | 657.953 |
| Årets resultat | 684.807 | 326.775 | 313.453 | 508.751 |
| Egenkapital | 1.309.807 | 951.775 | 938.453 | 1.133.751 |
| Aktiver i alt | 5.113.315 | 4.259.514 | 4.036.511 | 4.567.873 |
| Omsætningsaktiver | 4.251.873 | 3.303.304 | 2.921.310 | 3.129.186 |
| Kortfristet gæld | 3.487.437 | 3.114.083 | 2.868.281 | 3.295.615 |
| Gæld i alt | 3.690.922 | 3.194.614 | 2.993.762 | 3.295.615 |
| Soliditetsgrad | 25.6% | 22.3% | 23.2% | 24.8% |
| Ansatte (gns.) | 14 | 12 | 13 | 15 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
LETOMA Holding ApS Siden 1 Jul 2025100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Lundorff Würtz Siden 15 Feb 2021Direktør
Produktionsenheder
1Lundorff Boligfarver ApS
P-nr. 1026832736
Teglvænget 99A, 7400 Herning
Maleraktiviteter (433410)
👥 21 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Lundorff Boligfarver ApS
Teglvænget 99A, 7400 Herning
Godkendelsespligtig (bilag 1)
Virksomheder, der foretager vacuum- og/eller dypimprægnering af træ eller overfladebehandling af træ, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler er mindre end eller lig med 6 kg pr. time.
Tilsyn: Herning Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: LETOMA Holding ApS (CVR 42080330)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malervirksomhed, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.