LYNX ApS
CVR 32 28 28 06 · Silkeborg · Fremstilling af motorkøretøjer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
LYNX ApS har CVR-nummer 32282806. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Fremstilling af motorkøretøjer (branchekode 291000). Adresse: Julsøvej 23, 8600 Silkeborg. Stiftet: 1. juli 2009. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 598.867 kr., årets resultat 2.978.682 kr., egenkapital 8.831.494 kr., aktiver i alt 10.439.039 kr. Soliditetsgraden på 84,6 % er højere end hos 95 % af de 19 virksomheder i branchen «Fremstilling af motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 2.978.682 kr. er højere end hos 84 % af de 19 virksomheder i branchen «Fremstilling af motorkøretøjer», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som LYNX ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Fremstilling af motorkøretøjer (291000)
- Adresse
- Julsøvej 23, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Antal ansatte
-
1
2012 2018
- Stiftet
- 1 Jul 2009
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- transportmidler og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-12-17
- Binavne
- Halo ApS Halo Helmets ApS Mobilling ApS Positive Energies ApS
- Sekundære brancher
- Engroshandel med cykler, sportsartikler og lystbåde (464910)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK32282806 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 984500745DD3B84C9350
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Julsøvej 23, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
33,7%
▲ 53,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,42
▲ 4,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
84,6%
▲ 28,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
363,9%
▲ 363,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
19 virksomheder i «Fremstilling af motorkøretøjer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 598.867 | -398.691 | -226.210 | 2.309.785 | 6.258.951 |
| Resultat før skat | 3.483.394 | -1.106.028 | -588.433 | 2.053.203 | 6.639.256 |
| Årets resultat | 2.978.682 | -1.128.789 | -463.793 | 1.597.649 | 5.158.168 |
| Egenkapital | 8.831.494 | 5.852.812 | 6.981.601 | 7.445.394 | 5.847.745 |
| Aktiver i alt | 10.439.039 | 10.473.184 | 11.579.911 | 11.940.682 | 11.268.553 |
| Omsætningsaktiver | 6.616.528 | 1.902.904 | 3.550.222 | 11.545.964 | 11.227.811 |
| Kortfristet gæld | 1.495.545 | 4.620.372 | 4.598.310 | 4.495.288 | 5.420.808 |
| Gæld i alt | 1.495.545 | 4.620.372 | 4.598.310 | 4.495.288 | 5.420.808 |
| Soliditetsgrad | 84.6% | 55.9% | 60.3% | 62.4% | 51.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MUNKSØ ApS Siden 17 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Munksø Siden 1 Jul 2009Direktør
Produktionsenheder
1LYNX ApS
P-nr. 1015371559
Julsøvej 23, 8600 Silkeborg
Fremstilling af motorkøretøjer (291000)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MUNKSØ ApS (CVR 14037039)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver transportmidler, sportsartikler, lystbåde.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.