Lystrup Tandklinik I/S
CVR 47 15 69 12 · Lystrup · Tandlægers aktiviteter · Interessentskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Lystrup Tandklinik I/S har CVR-nummer 47156912. Virksomhedsform: Interessentskab. Branche: Tandlægers aktiviteter (branchekode 862300). Adresse: Elstedhøj 6, 8520 Lystrup. Stiftet: 30. oktober 1973. Status: ophørt 13. juli 2026. Antal ansatte: 15. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 7.994.687 kr., årets resultat 1.865.241 kr., egenkapital 345.469 kr., aktiver i alt 1.012.523 kr. Soliditetsgraden på 34,1 % er lavere end hos 67 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.865.241 kr. er højere end hos 81 % af de 1.433 virksomheder i branchen «Tandlægers aktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 17 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lystrup Tandklinik I/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tandlægers aktiviteter (862300)
- Adresse
- Elstedhøj 6, 8520 Lystrup
- Kommune
- AARHUS
- Antal ansatte
-
15
1997 2018
- Stiftet
- 30 Oct 1973
- Ophørt
- 13 Jul 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK47156912 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Elstedhøj 6, 8520 Lystrup
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
539,9%
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,36
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,1%
▲ 49,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,9%
▲ 0,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1433 virksomheder i «Tandlægers aktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 7.994.687 | 6.815.508 | 5.210.630 | 1.482.936 | 1.660.017 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | -1.789.588 |
| Årets resultat | 1.865.241 | 1.847.864 | 1.210.260 | -1.905.086 | -1.789.588 |
| Egenkapital | 345.469 | -108.011 | 688.819 | -60.877 | -707.064 |
| Aktiver i alt | 1.012.523 | 722.411 | 1.276.438 | 494.226 | 427.893 |
| Omsætningsaktiver | 241.730 | 570.530 | 1.171.981 | 477.069 | 410.736 |
| Kortfristet gæld | 667.054 | 830.422 | 587.619 | 555.103 | 899.128 |
| Gæld i alt | 667.054 | 830.422 | 587.619 | 555.103 | 1.134.957 |
| Soliditetsgrad | 34.1% | -15% | 54% | -12.3% | -165.2% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 11 | 10 | 8 | 9 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Ændringshistorik
-
Status ændret
9 Aug 2026NORMAL → SLETTET
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tandlægers.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms