M-B Lak A/S
CVR 37 27 14 97 · Aarup · Overfladebehandling af metal · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M-B Lak A/S har CVR-nummer 37271497. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Overfladebehandling af metal (branchekode 255100). Adresse: Smedevænget 8, 5560 Aarup. Stiftet: 29. november 2015. Status: aktiv. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.673.119 kr., årets resultat 1.162.863 kr., egenkapital 1.734.839 kr., aktiver i alt 5.121.795 kr. Soliditetsgraden på 33,9 % er lavere end hos 74 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.162.863 kr. er højere end hos 71 % af de 221 virksomheder i branchen «Overfladebehandling af metal», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 2 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M-B Lak A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Overfladebehandling af metal (255100)
- Adresse
- Smedevænget 8, 5560 Aarup
- Kommune
- ASSENS
- Antal ansatte
-
9
2016 2018
- Telefon
- 60705681
- kontakt@mb-lak.dk
- Hjemmeside
- https://mb-lak.dk/
- Stiftet
- 29 Nov 2015
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- sælge lak og sandblæse, samt industri lakere. dækhandel og veligehold
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-06-10
- Binavne
- M-B Industri Lak A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37271497 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Smedevænget 8, 5560 Aarup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
67,0%
▼ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,47
▲ 1,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
33,9%
▲ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
0,0%
▲ 0,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
221 virksomheder i «Overfladebehandling af metal»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.673.119 | 6.779.887 | 7.571.021 | 8.372.420 | 5.349.047 |
| Resultat før skat | 1.524.864 | 1.492.317 | 2.504.636 | 2.965.044 | 2.393.955 |
| Årets resultat | 1.162.863 | 1.163.385 | 1.950.545 | 2.410.894 | 1.856.963 |
| Egenkapital | 1.734.839 | 1.571.976 | 4.750.878 | 3.800.333 | 4.239.439 |
| Aktiver i alt | 5.121.795 | 6.914.455 | 10.663.249 | 8.671.634 | 7.263.170 |
| Omsætningsaktiver | 4.847.400 | 1.772.783 | 3.912.947 | 2.805.635 | 4.111.587 |
| Kortfristet gæld | 3.287.934 | 5.170.964 | 4.606.315 | 3.581.606 | 1.757.917 |
| Gæld i alt | 3.287.934 | 5.170.964 | 5.640.568 | 4.692.502 | 2.927.391 |
| Soliditetsgrad | 33.9% | 22.7% | 44.6% | 43.8% | 58.4% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 0 | 0 | 9 | 5 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
M-B Lak Holding ApS Siden 6 Jan 2020100% Ejer
Ledelse
4-
Lene Addy Rietenbach Jensen Siden 24 Jun 2021Bestyrelsesmedlem
-
Mike Andersen Siden 26 Apr 2023Adm. dir.
-
Mike Andersen Siden 26 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Anna Glasdam Jensen Siden 26 Apr 2023Formand
Produktionsenheder
1M-B Lak A/S
P-nr. 1020945784
Smedevænget 8, 5560 Aarup
Overfladebehandling af metal (255100)
👥 9 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)M-B Lak A/S
Snedkervænget 7, 5560 Aarup
Godkendelsespligtig (bilag 2)
A 203. Anlæg, der foretager støvfrembringende overfladebehandling, herunder slibning, sandblæsning og pulverlakering, af emner af jern, stål eller andre metaller, når den samlede udsugningskapacitet overstiger 10.000 normal m3 pr. time. Anlæg, der foretager overfladebehandling af emner af jern, stål og andre metaller, herunder undervognsbehandling, når kapaciteten til forbrug af organiske opløsningsmidler overstiger 6 kg pr. time, bortset fra anlæg, der er omfattet af bilag 1, punkt 6.7.
Tilsyn: Assens Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M-B Lak Holding ApS (CVR 41072865)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver veligehold, sandblæse, dækhandel.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.