M. Erngaard Holding ApS
CVR 42 63 79 04 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M. Erngaard Holding ApS har CVR-nummer 42637904. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lindholm 13, 8700 Horsens. Stiftet: 20. august 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.491 kr., årets resultat 245.459 kr., egenkapital 3.675.316 kr., aktiver i alt 3.691.278 kr. Soliditetsgraden på 99,6 % er højere end hos 84 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 245.459 kr. er højere end hos 65 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M. Erngaard Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lindholm 13, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- me@erngaard.dk
- Stiftet
- 20 Aug 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investering, herunder eje kapitalandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-08-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42637904 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lindholm 13, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,7%
▲ 0,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
3,20
▼ 4,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,6%
▼ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-22,9%
▼ 22,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.491 | -13.000 | -5.450 | -4.250 | -12.770 |
| Resultat før skat | 245.459 | — | — | — | — |
| Årets resultat | 245.459 | 318.175 | 1.308.519 | 552.485 | 906.577 |
| Egenkapital | 3.675.316 | 5.161.126 | 4.903.951 | 3.595.432 | 3.042.947 |
| Aktiver i alt | 3.691.278 | 5.170.588 | 4.913.413 | 3.628.252 | 3.071.317 |
| Omsætningsaktiver | 51.101 | 76.592 | 150.592 | 90.426 | — |
| Kortfristet gæld | 15.962 | 9.462 | 9.462 | 32.820 | 28.370 |
| Gæld i alt | 15.962 | 9.462 | 9.462 | 32.820 | 28.370 |
| Soliditetsgrad | 99.6% | 99.8% | 99.8% | 99.1% | 99.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Maria Erngaard Siden 20 Aug 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Maria Erngaard Siden 20 Aug 2021Adm. dir.
Produktionsenheder
1M. Erngaard Holding ApS
P-nr. 1027484405
Lindholm 13, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -13.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -5.466 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -4.024 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M. Erngaard Holding ApS (CVR 42637904)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.