M Luke Holding ApS
CVR 40 10 52 39 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M Luke Holding ApS har CVR-nummer 40105239. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Langvadbjergvej 35, 7400 Herning. Stiftet: 18. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2025 – 30. april 2026): bruttofortjeneste -2.625 kr., årets resultat -2.125 kr., egenkapital 8.011 kr., aktiver i alt 18.136 kr. Soliditetsgraden på 44,2 % er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -2.125 kr. er lavere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M Luke Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Langvadbjergvej 35, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 18 Dec 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, foretage investering samt anden beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-12-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40105239 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langvadbjergvej 35, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-26,5%
▼ 6,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,79
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,2%
▼ 13,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-7,0%
▼ 7,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -2.625 | -2.500 | -2.506 | — | — |
| Resultat før skat | -2.125 | -1.986 | -2.006 | -2.016 | -14.304 |
| Årets resultat | -2.125 | -1.986 | -4.284 | -1.572 | -13.657 |
| Egenkapital | 8.011 | 10.136 | 12.122 | 16.406 | 17.978 |
| Aktiver i alt | 18.136 | 17.636 | 17.122 | 18.906 | 29.418 |
| Omsætningsaktiver | 18.136 | 17.636 | 17.122 | 2.278 | 1.834 |
| Kortfristet gæld | 10.125 | 7.500 | 5.000 | 2.500 | 11.440 |
| Gæld i alt | 10.125 | 7.500 | 5.000 | 2.500 | 11.440 |
| Soliditetsgrad | 44.2% | 57.5% | 70.8% | 86.8% | 61.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Luke Siden 18 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Luke Siden 18 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1M Luke Holding ApS
P-nr. 1024229390
Langvadbjergvej 35, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.006 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -2.016 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.951 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -2.871 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -2.375 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M Luke Holding ApS (CVR 40105239)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.