M2 BYG ApS
CVR 36 47 88 88 · Dronninglund · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
M2 BYG ApS har CVR-nummer 36478888. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Slotsgade 1, 9330 Dronninglund. Stiftet: 5. januar 2015. Status: under konkurs. Antal ansatte: 27. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste 11.609.447 kr., årets resultat 631.348 kr., egenkapital 2.738.166 kr., aktiver i alt 9.908.294 kr. Soliditetsgraden på 27,6 % er lavere end hos 54 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 631.348 kr. er højere end hos 77 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 9 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M2 BYG ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Slotsgade 1, 9330 Dronninglund
- Kommune
- Brønderslev
- Antal ansatte
-
27
2015 2018
- Stiftet
- 5 Jan 2015
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 75.000 DKK
- Formål
- entreprenørvirksomhed, byggevirksomhed og anden i forbindelse hermed stående virksomhed
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-08-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK36478888 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Slotsgade 1, 9330 Dronninglund
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,1%
▲ 4,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,68
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
27,6%
▲ 1,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
60,5%
▲ 60,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 11.609.447 | 10.654.457 | 8.282.101 | 10.472.641 | 8.880.800 |
| Resultat før skat | 826.381 | 510.617 | -165.356 | 775.749 | 797.689 |
| Årets resultat | 631.348 | 393.284 | -133.275 | 603.901 | 621.597 |
| Egenkapital | 2.738.166 | 2.106.818 | 1.713.534 | 1.113.476 | 1.955.908 |
| Aktiver i alt | 9.908.294 | 8.124.480 | 7.015.353 | 7.888.984 | 7.947.735 |
| Omsætningsaktiver | 9.755.120 | 7.955.579 | 5.883.667 | — | — |
| Kortfristet gæld | 5.810.763 | 4.836.742 | 3.882.490 | 5.385.121 | 4.605.563 |
| Gæld i alt | 6.469.496 | 5.512.063 | 4.785.237 | 6.355.161 | 5.443.328 |
| Soliditetsgrad | 27.6% | 25.9% | 24.4% | 14.1% | 24.6% |
| Ansatte (gns.) | 22 | 22 | 18 | 24 | 24 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Juul Wulff Holding ApS Siden 15 Jun 202250% Ejer
Produktionsenheder
1M2 BYG ApS
P-nr. 1020026606
Slotsgade 1, 9330 Dronninglund
Opførelse af bygninger (410000)
👥 27 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | -2.670.404 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 827.077 DKK | 181.940 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -402.521 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Martin Juul Wulff Holding ApS (CVR 43329510)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver byggevirksomhed, entreprenørvirksomhed, opførelse.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms