MA Dental ApS
CVR 39 29 15 33 · Glostrup · Engroshandel med læge- og hospitalsartikler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MA Dental ApS har CVR-nummer 39291533. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (branchekode 464620). Adresse: Produktionsvej 26, 2600 Glostrup. Stiftet: 29. januar 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 2.009.856 kr., årets resultat 202.391 kr., egenkapital 3.187.003 kr., aktiver i alt 3.673.292 kr. Soliditetsgraden på 86,8 % er højere end hos 90 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 202.391 kr. er højere end hos 50 % af de 309 virksomheder i branchen «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MA Dental ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
- Adresse
- Produktionsvej 26, 2600 Glostrup
- Kommune
- GLOSTRUP
- Antal ansatte
- 3
- Telefon
- 70605922
- info@madental.dk
- Hjemmeside
- www.madental.dk
- Stiftet
- 29 Jan 2018
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-03-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39291533 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Produktionsvej 26, 2600 Glostrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.madental.dk Hjemmeside https://www.madental.dk
- https://www.instagram.com/madental.dk/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (23. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,4%
▼ 4,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
6,45
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
86,8%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-37,7%
▼ 37,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
309 virksomheder i «Engroshandel med læge- og hospitalsartikler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 2.009.856 | 2.357.145 | 2.454.576 | 2.126.830 | 570.608 |
| Resultat før skat | 262.979 | 399.228 | -69.852 | 300.407 | 248.833 |
| Årets resultat | 202.391 | 325.082 | -69.852 | 233.888 | 193.877 |
| Egenkapital | 3.187.003 | 2.984.612 | 2.659.530 | 2.729.382 | 440.537 |
| Aktiver i alt | 3.673.292 | 3.466.413 | 3.033.788 | 3.082.739 | 633.519 |
| Omsætningsaktiver | 3.137.370 | 2.786.706 | 2.377.702 | 2.501.285 | — |
| Kortfristet gæld | 486.289 | 481.801 | 374.258 | 353.357 | — |
| Gæld i alt | 486.289 | 481.801 | 374.258 | 353.357 | 192.982 |
| Soliditetsgrad | 86.8% | 86.1% | 87.7% | 88.5% | 69.5% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 3 | 4 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Red Marlin Holding AB Siden 31 May 2024100% Ejer
Ledelse
3-
Niklas Ragnar Tegner Schori Siden 18 Mar 2022Bestyrelsesmedlem
-
Falk Oliver Andersson Siden 31 May 2024Direktør
-
Falk Oliver Andersson Siden 18 Mar 2022Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1MA Dental ApS
P-nr. 1023299492
Produktionsvej 26, 2600 Glostrup
Engroshandel med læge- og hospitalsartikler (464620)
👥 3 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 337.026 DKK | 74.140 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -62.603 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 302.361 DKK | 66.506 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 249.844 DKK | 54.956 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -74.882 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MA Dental ApS (CVR 39291533)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver hospitalsartikler, læge.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.