Maae Studios ApS
CVR 43 94 81 72 · Vanløse · Anden udlejning af boliger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Maae Studios ApS har CVR-nummer 43948172. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Anden udlejning af boliger (branchekode 682030). Adresse: Jyllingevej 59, 1., 2720 Vanløse. Stiftet: 28. marts 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 33.637 kr., årets resultat 25.631 kr., egenkapital 150.677 kr., aktiver i alt 195.994 kr. Soliditetsgraden på 76,9 % er højere end hos 85 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 25.631 kr. er lavere end hos 57 % af de 10.551 virksomheder i branchen «Anden udlejning af boliger», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 43 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Maae Studios ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Anden udlejning af boliger (682030)
- Adresse
- Jyllingevej 59, 1., 2720 Vanløse
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 20460515
- maae@live.dk
- Stiftet
- 28 Mar 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udlejning af boliger, herunder udlejning af møblerede boliger, drift af time-share bygninger og pladser til beboelsesvogne og andet beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-03-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43948172 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jyllingevej 59, 1., 2720 Vanløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
17,0%
▼ 18,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,21
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,9%
▲ 0,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-42,7%
▼ 42,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
10551 virksomheder i «Anden udlejning af boliger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | 33.637 | 58.807 | 56.494 |
| Resultat før skat | 32.716 | 57.456 | 52.850 |
| Årets resultat | 25.631 | 44.704 | 40.343 |
| Egenkapital | 150.677 | 125.047 | 80.343 |
| Aktiver i alt | 195.994 | 163.847 | 122.139 |
| Omsætningsaktiver | 190.994 | 163.846 | 122.139 |
| Kortfristet gæld | 45.317 | 38.800 | 41.796 |
| Gæld i alt | 45.317 | 38.800 | 41.796 |
| Soliditetsgrad | 76.9% | 76.3% | 65.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SCHMIDT & CO HOLDING ApS Siden 28 Mar 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Schmidt Maae Siden 28 Mar 2023Direktør
Produktionsenheder
1Maae Studios ApS
P-nr. 1029168055
Jyllingevej 59, 1., 2720 Vanløse
Anden udlejning af boliger (682030)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SCHMIDT & CO HOLDING ApS (CVR 31587468)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver beboelsesvogne, møblerede, share.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.