MAC Y EXPORT A/S
CVR 34 89 70 69 · Karup J · Engroshandel med vin og spiritus · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAC Y EXPORT A/S har CVR-nummer 34897069. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Engroshandel med vin og spiritus (branchekode 463420). Adresse: Søndergade 52, 7470 Karup J. Stiftet: 21. december 2012. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -878.124 kr., årets resultat -829.724 kr., egenkapital 407.143 kr., aktiver i alt 5.071.648 kr. Soliditetsgraden på 8,0 % er lavere end hos 67 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -829.724 kr. er lavere end hos 95 % af de 600 virksomheder i branchen «Engroshandel med vin og spiritus», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAC Y EXPORT A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Engroshandel med vin og spiritus (463420)
- Adresse
- Søndergade 52, 7470 Karup J
- Kommune
- VIBORG
- Stiftet
- 21 Dec 2012
- Selskabskapital
- 400.000 DKK
- Formål
- handel med spiritus og andre hermed beslægtede produkter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-05-02
- Binavne
- CÚ DHUB A/S CÚ DHUB DISTILLING CO. LTD. A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK34897069 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Søndergade 52, 7470 Karup J
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-203,8%
▼ 194,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,09
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
8,0%
▼ 15,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-595,5%
▼ 595,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
600 virksomheder i «Engroshandel med vin og spiritus»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -878.124 | 46.422 | -848.853 | -779.245 | 635.481 |
| Resultat før skat | -1.063.226 | -152.956 | -1.036.016 | -957.231 | 499.187 |
| Årets resultat | -829.724 | -119.305 | -808.093 | -747.878 | 389.372 |
| Egenkapital | 407.143 | 1.236.867 | 1.356.171 | 2.164.264 | 2.912.143 |
| Aktiver i alt | 5.071.648 | 5.241.792 | 5.972.784 | 6.566.117 | 10.232.363 |
| Omsætningsaktiver | 5.071.648 | 5.241.792 | 5.972.784 | 6.566.117 | 10.232.363 |
| Kortfristet gæld | 4.664.505 | 3.946.784 | 4.616.613 | 4.401.853 | 7.166.367 |
| Gæld i alt | 4.664.505 | 3.946.784 | 4.616.613 | 4.401.853 | 7.166.367 |
| Soliditetsgrad | 8% | 23.6% | 22.7% | 33% | 28.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mac Y Group A/S Siden 25 May 2019100% Ejer
Ledelse
7-
Niels Jørgen Sørensen Siden 21 Dec 2012Bestyrelsesmedlem
-
Heidi Kristensen Steffenauer Siden 21 Dec 2012Bestyrelsesmedlem
-
Søren Nørgaard Siden 21 Dec 2012Bestyrelsesmedlem
-
Søren Nørgaard Siden 21 Dec 2012Adm. dir.
-
Eddie Jørgen Seamus Mogensen Siden 25 May 2024Bestyrelsesmedlem
-
Mads Juul-Nyholm Siden 26 May 2018Formand
-
Sonny Steen Kristensen Siden 25 May 2024Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1MAC Y EXPORT A/S
P-nr. 1018163701
Søndergade 52, 7470 Karup J
Engroshandel med vin og spiritus (463420)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mac Y Group A/S (CVR 40640339)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, vin, produkter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.