MacFashion ApS
CVR 42 37 76 86 · Haarby · Detailhandel med andre nye varer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
Kort fortalt
MacFashion ApS har CVR-nummer 42377686. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med andre nye varer (branchekode 477800). Adresse: Trunderupvej 12A, 5683 Haarby. Stiftet: 7. maj 2021. Status: under konkurs. Antal ansatte: 9. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 3.765.037 kr., årets resultat 312.448 kr., egenkapital 1.171.462 kr., aktiver i alt 7.796.499 kr. Soliditetsgraden på 15,0 % er lavere end hos 59 % af de 1.247 virksomheder i branchen «Detailhandel med andre nye varer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 312.448 kr. er højere end hos 88 % af de 1.247 virksomheder i branchen «Detailhandel med andre nye varer», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 5 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MacFashion ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med andre nye varer (477800)
- Adresse
- Trunderupvej 12A, 5683 Haarby
- Kommune
- ASSENS
- Antal ansatte
- 9
- Stiftet
- 7 May 2021
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- handelsvirksomhed, herunder import og eksport af tøj og brugskunst, og indretningsvirksomhed samt enhver virksomhed i hermed stående forbindelse
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-12-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42377686 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Trunderupvej 12A, 5683 Haarby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
26,7%
▼ 34,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,93
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
15,0%
▼ 11,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-72,6%
▼ 72,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1247 virksomheder i «Detailhandel med andre nye varer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.765.037 | 3.959.631 | 3.577.854 | 2.007.651 |
| Resultat før skat | 403.924 | 1.464.219 | 311.414 | 649.488 |
| Årets resultat | 312.448 | 1.139.479 | 311.414 | 649.488 |
| Egenkapital | 1.171.462 | 1.859.014 | 1.002.132 | 649.487 |
| Aktiver i alt | 7.796.499 | 7.099.725 | 5.602.590 | 4.572.952 |
| Omsætningsaktiver | 6.184.116 | 5.692.910 | 747.498 | — |
| Kortfristet gæld | 6.625.037 | 5.240.711 | 4.575.458 | 620.925 |
| Gæld i alt | 6.625.037 | 5.240.711 | 4.575.458 | 3.898.465 |
| Soliditetsgrad | 15% | 26.2% | 17.9% | 14.2% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 4 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Livestyle Holding & Co. ApS Siden 7 May 2021100% Ejer
Produktionsenheder
1MacFashion ApS
P-nr. 1027148790
Trunderupvej 12A, 5683 Haarby
Detailhandel med andre nye varer (477800)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Livestyle Holding & Co. ApS (CVR 38229354)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver indretningsvirksomhed, brugskunst, eksport.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms