MALERFIRMA SCHMEER A/S
CVR 33 14 74 06 · København S · Maleraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MALERFIRMA SCHMEER A/S har CVR-nummer 33147406. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Backersvej 34, 2300 København S. Stiftet: 1. september 2010. Status: aktiv. Antal ansatte: 16. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 4.235.018 kr., årets resultat 395.090 kr., egenkapital 3.183.153 kr., aktiver i alt 3.848.592 kr. Soliditetsgraden på 82,7 % er højere end hos 92 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 395.090 kr. er højere end hos 80 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 51 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MALERFIRMA SCHMEER A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Backersvej 34, 2300 København S
- Kommune
- KØBENHAVN
- Antal ansatte
-
16
2011 2018
- Stiftet
- 1 Sep 2010
- Selskabskapital
- 500.000 DKK
- Formål
- malervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-05-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33147406 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Backersvej 34, 2300 København S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
12,4%
▲ 29,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,42
▲ 1,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
82,7%
▲ 3,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
182,6%
▲ 182,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.235.018 | 2.800.114 | 5.446.716 | 4.795.543 | 5.216.523 |
| Resultat før skat | 518.178 | -604.418 | 1.019.397 | 133.330 | 586.455 |
| Årets resultat | 395.090 | -478.219 | 790.600 | 83.517 | 430.408 |
| Egenkapital | 3.183.153 | 2.788.064 | 3.766.283 | 2.975.683 | 2.892.166 |
| Aktiver i alt | 3.848.592 | 3.525.286 | 5.168.161 | 3.753.443 | 4.013.653 |
| Omsætningsaktiver | 3.223.352 | 3.058.984 | 4.751.363 | 3.672.571 | 3.915.709 |
| Kortfristet gæld | 594.642 | 737.223 | 1.197.234 | 730.469 | 895.492 |
| Gæld i alt | 656.235 | 737.223 | 1.387.756 | 777.760 | 1.121.487 |
| Soliditetsgrad | 82.7% | 79.1% | 72.9% | 79.3% | 72.1% |
| Ansatte (gns.) | 7 | 7 | 8 | 11 | 11 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
SCHMEER HOLDING ApS Siden 1 Sep 2010100% Ejer
Ledelse
4-
Guido Schmeer Siden 1 Sep 2010Adm. dir.
-
Guido Schmeer Siden 31 May 2018Bestyrelsesmedlem
-
Camilla Schmeer Siden 31 May 2018Formand
-
Christopher Schmeer Siden 5 Oct 2023Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1MALERFIRMA SCHMEER A/S
P-nr. 1016277416
Backersvej 34, 2300 København S
Maleraktiviteter (433410)
👥 15 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SCHMEER HOLDING ApS (CVR 30175913)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malervirksomhed, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.