Malerfirmaet CMS Hoverby A/S
CVR 41 43 50 97 · Herlev · Maleraktiviteter · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Malerfirmaet CMS Hoverby A/S har CVR-nummer 41435097. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Romancevej 29, 2730 Herlev. Stiftet: 10. juni 2020. Status: aktiv. Antal ansatte: 36. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 6.668.888 kr., årets resultat 45.087 kr., egenkapital 1.545.088 kr., aktiver i alt 5.218.871 kr. Soliditetsgraden på 29,6 % er lavere end hos 64 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 45.087 kr. er lavere end hos 54 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 61 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Malerfirmaet CMS Hoverby A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Romancevej 29, 2730 Herlev
- Kommune
- HERLEV
- Antal ansatte
- 36
- Stiftet
- 10 Jun 2020
- Selskabskapital
- 900.000 DKK
- Formål
- malervirksomhed og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem eller af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-11-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41435097 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- ✓ Kan modtage e-fakturaer
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Romancevej 29, 2730 Herlev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▼ 37,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,33
▼ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
29,6%
▼ 10,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,9%
▼ 92,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 6.668.888 | 4.151.930 | 4.032.696 | 2.839.730 | 3.004.679 |
| Resultat før skat | 89.782 | 835.125 | 1.132.834 | 544.246 | 1.124.032 |
| Årets resultat | 45.087 | 632.468 | 871.131 | 415.126 | 864.125 |
| Egenkapital | 1.545.088 | 1.558.692 | 1.796.225 | 925.094 | 1.629.967 |
| Aktiver i alt | 5.218.871 | 3.881.916 | 4.799.916 | 4.613.654 | 4.184.650 |
| Omsætningsaktiver | 4.785.624 | 3.679.831 | 4.637.403 | 4.425.033 | 4.028.782 |
| Kortfristet gæld | 3.593.574 | 2.278.256 | 2.894.762 | 3.543.098 | 2.538.341 |
| Gæld i alt | 3.593.574 | 2.278.256 | 2.894.762 | 3.543.098 | 2.538.341 |
| Soliditetsgrad | 29.6% | 40.2% | 37.4% | 20.1% | 39% |
| Ansatte (gns.) | 26 | 16 | 18 | 16 | 16 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
RSD HOLDING ApS Siden 13 Oct 202550% Ejer
-
C Skaaning Holding ApS Siden 13 Oct 202550% Ejer
Ledelse
8-
Jens Grosen Lindhardt Siden 10 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Hansted Jensen Siden 10 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Henrik Bernt Sanders Siden 10 Jun 2020Formand
-
Kim Almlev Siden 10 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Bo Rabech Almlev Siden 10 Jun 2020Direktør
-
Bo Rabech Almlev Siden 10 Jun 2020Bestyrelsesmedlem
-
Christian Marc Sandberg Skaaning Siden 13 Oct 2025Direktør
-
Christian Marc Sandberg Skaaning Siden 13 Oct 2025Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Malerfirmaet CMS Hoverby A/S
P-nr. 1025928918
Romancevej 29, 2730 Herlev
Maleraktiviteter (433410)
👥 37 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RSD HOLDING ApS (CVR 33239157)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver malervirksomhed, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.