MALERFIRMAET VELLING ApS
CVR 21 58 22 39 · Hvidovre · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MALERFIRMAET VELLING ApS har CVR-nummer 21582239. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: I G Smiths Alle 11B, 2650 Hvidovre. Stiftet: 19. marts 1999. Status: aktiv. Antal ansatte: 12. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 6.643.464 kr., bruttofortjeneste 4.796.802 kr., årets resultat 129.276 kr., egenkapital 1.892.107 kr., aktiver i alt 2.891.805 kr. Soliditetsgraden på 65,4 % er højere end hos 80 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 129.276 kr. er højere end hos 61 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 1 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MALERFIRMAET VELLING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- I G Smiths Alle 11B, 2650 Hvidovre
- Kommune
- HVIDOVRE
- Antal ansatte
-
12
1999 2018
- Telefon
- 36784787
- Stiftet
- 19 Mar 1999
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- maler- og entreprenørvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-12-12
- Binavne
- Maler Entreprise København ApS Malerfirmaet Jan Velling ApS Malerfirmaet Kenneth Velling ApS Malerfirmaet Stor København ApS Malerlauget Velling ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK21582239 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)I G Smiths Alle 11B, 2650 Hvidovre
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
1,9%
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
6,8%
▼ 8,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,61
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
65,4%
▲ 8,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-59,8%
▼ 59,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 6.643.464 | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 4.796.802 | 4.742.430 | 6.163.378 | 5.150.228 | 4.265.150 |
| Resultat før skat | 187.408 | 393.757 | 1.027.580 | 613.013 | 524.162 |
| Årets resultat | 129.276 | 321.626 | 800.281 | 460.401 | 397.891 |
| Egenkapital | 1.892.107 | 2.062.831 | 2.368.480 | 1.868.199 | 1.707.798 |
| Aktiver i alt | 2.891.805 | 3.603.086 | 4.084.737 | 3.495.877 | 3.189.453 |
| Omsætningsaktiver | 2.525.089 | 3.145.408 | 3.535.745 | 2.810.656 | 2.263.791 |
| Kortfristet gæld | 966.853 | 1.500.021 | 1.670.269 | 1.572.651 | 1.452.935 |
| Gæld i alt | 2.891.805 | 1.500.021 | 1.670.269 | 1.572.651 | 1.452.935 |
| Soliditetsgrad | 65.4% | 57.3% | 58% | 53.4% | 53.5% |
| Ansatte (gns.) | 12 | 12 | 12 | 11 | 10 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
K Velling Holding ApS Siden 14 Mar 2016100% Ejer
Ledelse
4-
Jan Helge Velling Siden 19 Mar 1999Bestyrelsesmedlem
-
Jeanette Velling Siden 19 Mar 1999Bestyrelsesmedlem
-
Elly Marie Velling Siden 19 Mar 1999Bestyrelsesmedlem
-
Kenneth Velling Siden 19 Mar 1999Direktør
Produktionsenheder
1MALERFIRMAET VELLING ApS
P-nr. 1005043595
I G Smiths Alle 11B, 2650 Hvidovre
Maleraktiviteter (433410)
👥 13 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: K Velling Holding ApS (CVR 37610836)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver maler, entreprenørvirksomhed, maleraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.