Malermester Jesper Grønlund ApS
CVR 43 18 24 47 · Ølstykke · Maleraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Malermester Jesper Grønlund ApS har CVR-nummer 43182447. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Maleraktiviteter (branchekode 433410). Adresse: Rytterbakken 3, 3650 Ølstykke. Stiftet: 6. april 2022. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 541.555 kr., årets resultat 13.497 kr., egenkapital 116.964 kr., aktiver i alt 263.389 kr. Soliditetsgraden på 44,4 % er højere end hos 55 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 13.497 kr. er lavere end hos 63 % af de 1.330 virksomheder i branchen «Maleraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten var næsten uændret fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Malermester Jesper Grønlund ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
- Adresse
- Rytterbakken 3, 3650 Ølstykke
- Kommune
- EGEDAL
- Antal ansatte
- 1
- Stiftet
- 6 Apr 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- malervirksomhed indenfor alt malerarbejde ind- og udvendig på bygninger og anlæg
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2022-04-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43182447 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rytterbakken 3, 3650 Ølstykke
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,5%
▲ 11,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,41
▲ 0,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
44,4%
▲ 10,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
12.059,5%
▲ 12.059,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1330 virksomheder i «Maleraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 541.555 | 546.938 | 637.928 | 934.726 |
| Resultat før skat | 14.467 | -9.129 | -82.902 | 3.733 |
| Årets resultat | 13.497 | 111 | -79.822 | 2.721 |
| Egenkapital | 116.964 | 103.467 | 103.356 | 183.178 |
| Aktiver i alt | 263.389 | 305.916 | 262.165 | 358.135 |
| Omsætningsaktiver | 204.389 | 217.916 | 220.165 | 302.135 |
| Kortfristet gæld | 145.455 | 202.449 | 149.569 | 162.637 |
| Gæld i alt | 145.455 | 202.449 | 149.569 | 162.637 |
| Soliditetsgrad | 44.4% | 33.8% | 39.4% | 51.1% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Jørgensen Grønlund Siden 6 Apr 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Jørgensen Grønlund Siden 6 Apr 2022Direktør
Produktionsenheder
1Malermester Jesper Grønlund ApS
P-nr. 1028154034
Rytterbakken 3, 3650 Ølstykke
Maleraktiviteter (433410)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -68.859 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 18.623 DKK | 4.092 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Malermester Jesper Grønlund ApS (CVR 43182447)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udvendig, malerarbejde, malervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.