Malt og stål ApS
CVR 38 38 10 67 · Holstebro · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Malt og stål ApS har CVR-nummer 38381067. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (branchekode 711220). Adresse: Vestervang 9, 7500 Holstebro. Stiftet: 1. februar 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 502.629 kr., årets resultat 27.851 kr., egenkapital 37.743 kr., aktiver i alt 150.657 kr. Soliditetsgraden på 25,1 % er lavere end hos 76 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 27.851 kr. er lavere end hos 58 % af de 1.070 virksomheder i branchen «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Malt og stål ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
- Adresse
- Vestervang 9, 7500 Holstebro
- Kommune
- HOLSTEBRO
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- Stiftet
- 1 Feb 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Virksomhedens formål er, at drive rådgivende ingeniørvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-02-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38381067 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestervang 9, 7500 Holstebro
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Gættet domæne: maltogstaal.dk Hjemmeside https://maltogstaal.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (24. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
73,8%
▼ 169,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,33
▲ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
25,1%
▲ 10,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
15,6%
▲ 15,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1070 virksomheder i «Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 502.629 | 32.783 | 26.928 | 10.049 | 104.572 |
| Resultat før skat | 35.403 | 24.093 | -101.504 | -50.524 | 42.775 |
| Årets resultat | 27.851 | 24.093 | -101.504 | -50.524 | 33.364 |
| Egenkapital | 37.743 | 9.892 | -14.202 | 87.302 | 137.826 |
| Aktiver i alt | 150.657 | 67.804 | 45.210 | 105.693 | 240.132 |
| Omsætningsaktiver | 150.657 | 67.804 | 45.210 | 105.693 | 240.132 |
| Kortfristet gæld | 112.914 | 57.912 | 59.412 | 18.391 | 102.306 |
| Gæld i alt | 112.914 | 57.912 | 59.412 | 18.391 | 102.306 |
| Soliditetsgrad | 25.1% | 14.6% | -31.4% | 82.6% | 57.4% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Martin Schau Holding ApS Siden 1 Feb 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Engelbrecht Schau Siden 1 Feb 2017Direktør
Produktionsenheder
1Malt og stål ApS
P-nr. 1022147753
Vestervang 9, 7500 Holstebro
Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for produktions- og maskinteknik (711220)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Martin Schau Holding ApS (CVR 38374672)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ingeniørvirksomhed, virksomhedens, maskinteknik.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.