Maphau Holding ApS
CVR 43 34 69 38 · Nyrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Maphau Holding ApS har CVR-nummer 43346938. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kannikevej 1, 4296 Nyrup. Stiftet: 23. juni 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.820 kr., årets resultat 20.682 kr., egenkapital 3.016.768 kr., aktiver i alt 3.135.788 kr. Soliditetsgraden på 96,2 % er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 20.682 kr. er lavere end hos 53 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Maphau Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kannikevej 1, 4296 Nyrup
- Kommune
- SORØ
- post@idonline.dk
- Stiftet
- 23 Jun 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-06-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43346938 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845003F6D645CA4C154
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kannikevej 1, 4296 Nyrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,7%
▼ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,88
▼ 89,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,2%
▼ 3,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-67,0%
▼ 67,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.820 | -6.250 | -6.000 | -12.500 |
| Resultat før skat | 22.310 | 60.579 | 609.429 | 936.669 |
| Årets resultat | 20.682 | 62.655 | 611.238 | 939.419 |
| Egenkapital | 3.016.768 | 3.151.086 | 3.438.431 | 3.177.193 |
| Aktiver i alt | 3.135.788 | 3.157.586 | 3.669.781 | 3.497.429 |
| Omsætningsaktiver | 580.397 | 615.322 | 213.884 | 310.486 |
| Kortfristet gæld | 119.020 | 6.500 | 231.350 | 320.236 |
| Gæld i alt | 119.020 | 6.500 | 231.350 | 320.236 |
| Soliditetsgrad | 96.2% | 99.8% | 93.7% | 90.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Brian Hornbæk Andersen Siden 23 Jun 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Brian Hornbæk Andersen Siden 23 Jun 2022Direktør
Produktionsenheder
1Maphau Holding ApS
P-nr. 1028360726
Kannikevej 1, 4296 Nyrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 493.588 DKK | 108.570 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 964.050 DKK | 212.080 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.398.889 DKK | 307.736 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Maphau Holding ApS (CVR 43346938)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.