MARC STAAL HOLDING ApS
CVR 33 76 49 52 · Odense N · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MARC STAAL HOLDING ApS har CVR-nummer 33764952. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Stavisvej 31, 5270 Odense N. Stiftet: 9. juni 2011. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -25.113 kr., årets resultat 288.930 kr., egenkapital 5.418.369 kr., aktiver i alt 5.511.075 kr. Soliditetsgraden på 98,3 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 288.930 kr. er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MARC STAAL HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Stavisvej 31, 5270 Odense N
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 9 Jun 2011
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- besidde ejerandele i andre selskaber, herunder i datterselskaber, samt at drive anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2011-06-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK33764952 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Stavisvej 31, 5270 Odense N
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,3%
▼ 87,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
42,19
▼ 69,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,3%
▼ 1,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-94,1%
▼ 94,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -25.113 | -14.676 | -12.825 | -7.070 | -6.899 |
| Resultat før skat | 328.684 | 4.917.989 | — | — | — |
| Årets resultat | 288.930 | 4.894.955 | 801.502 | 1.089.826 | 578.984 |
| Egenkapital | 5.418.369 | 5.264.439 | 5.135.497 | 4.583.996 | 3.608.570 |
| Aktiver i alt | 5.511.075 | 5.297.554 | 6.753.034 | 4.624.448 | 3.617.569 |
| Omsætningsaktiver | 3.911.075 | 3.697.554 | 499.020 | 294.959 | 134.577 |
| Kortfristet gæld | 92.706 | 33.115 | 1.617.537 | 40.452 | 8.999 |
| Gæld i alt | 92.706 | 33.115 | 1.617.537 | 40.452 | 8.999 |
| Soliditetsgrad | 98.3% | 99.4% | 76% | 99.1% | 99.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marc Staal Siden 9 Jun 2011100% Ejer
Ledelse
1-
Marc Staal Siden 9 Jun 2011Adm. dir.
Produktionsenheder
1MARC STAAL HOLDING ApS
P-nr. 1016944447
Stavisvej 31, 5270 Odense N
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 104.708 DKK | 23.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -12.847 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -1.301 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -2.290 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -3.909 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MARC STAAL HOLDING ApS (CVR 33764952)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.