Marienlyst Park Udvikling ApS
CVR 43 59 49 74 · Skive · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Marienlyst Park Udvikling ApS har CVR-nummer 43594974. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Bjørnevej 4, 7800 Skive. Stiftet: 25. oktober 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -65.450 kr., årets resultat -65.286 kr., egenkapital 1.778.697 kr., aktiver i alt 11.798.013 kr. Soliditetsgraden på 15,1 % er lavere end hos 65 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -65.286 kr. er lavere end hos 77 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Marienlyst Park Udvikling ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Bjørnevej 4, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Stiftet
- 25 Oct 2022
- Selskabskapital
- 152.000 DKK
- Formål
- eje fast ejendom, udlejning af fast ejendom, opførelse af bygninger, renovering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2026-10-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43594974 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bjørnevej 4, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-3,7%
▼ 1,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,46
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
15,1%
▼ 1,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-52,5%
▼ 52,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — |
| Bruttoresultat | -65.450 | -36.662 | -107.462 |
| Resultat før skat | -83.700 | -54.912 | -195.104 |
| Årets resultat | -65.286 | -42.800 | -153.217 |
| Egenkapital | 1.778.697 | 1.843.983 | 1.886.783 |
| Aktiver i alt | 11.798.013 | 11.047.638 | 10.655.062 |
| Omsætningsaktiver | 4.532.752 | 4.219.313 | 4.152.555 |
| Kortfristet gæld | 9.819.503 | 9.163.895 | 8.653.579 |
| Gæld i alt | 9.819.503 | 9.163.895 | 8.653.579 |
| Soliditetsgrad | 15.1% | 16.7% | 17.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
KOM INVEST A/S SKIVE Siden 25 Oct 202233,33% Ejer
-
F-Group ApS Siden 30 Sep 202650% Ejer
Ledelse
1-
Martin Finderup Siden 25 Oct 2022Direktør
Produktionsenheder
1Marienlyst Park Udvikling ApS
P-nr. 1028684580
Bjørnevej 4, 7800 Skive
Opførelse af bygninger (410000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MFI ApS (CVR 38151037)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver renovering, opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.