Mauhaus ApS
CVR 38 76 90 57 · Vejle · Arkitektaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mauhaus ApS har CVR-nummer 38769057. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Arkitektaktiviteter (branchekode 711100). Adresse: Fredericiavej 16, 7100 Vejle. Stiftet: 30. juni 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 735.274 kr., årets resultat 153.625 kr., egenkapital 242.483 kr., aktiver i alt 433.050 kr. Soliditetsgraden på 56,0 % er højere end hos 56 % af de 1.539 virksomheder i branchen «Arkitektaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 153.625 kr. er højere end hos 66 % af de 1.539 virksomheder i branchen «Arkitektaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 20 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mauhaus ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Arkitektaktiviteter (711100)
- Adresse
- Fredericiavej 16, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Antal ansatte
-
1
2017 2018
- Telefon
- 60882825
- tm@mauhaus.dk
- Hjemmeside
- http://www.mauhaus.dk
- Stiftet
- 30 Jun 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- som arkitekt, herunder tegning af nybyggeri, tilbygninger og ombygninger
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-06-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38769057 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fredericiavej 16, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.mauhaus.dk Hjemmeside oplyst til CVR https://mauhaus.dk/
- https://vimeo.com/mauhaus Sociale medier
- https://www.facebook.com/Mauhaus Sociale medier
- https://www.instagram.com/mauhaus/ Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (14. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
63,4%
▲ 7,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,27
▲ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,0%
▲ 13,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
82,1%
▲ 82,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1539 virksomheder i «Arkitektaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 735.274 | 612.375 | 404.016 | 161.501 | 282.916 |
| Resultat før skat | 191.350 | 108.270 | 5.668 | -10.174 | — |
| Årets resultat | 153.625 | 84.373 | 4.414 | -8.164 | -46.139 |
| Egenkapital | 242.483 | 149.859 | 65.486 | 61.072 | 69.236 |
| Aktiver i alt | 433.050 | 348.890 | 201.709 | 131.955 | 187.907 |
| Omsætningsaktiver | 433.050 | 348.890 | 201.709 | 131.955 | 187.907 |
| Kortfristet gæld | 190.567 | 199.031 | 136.224 | 70.883 | 118.672 |
| Gæld i alt | 190.567 | 199.031 | 136.224 | 70.883 | 118.672 |
| Soliditetsgrad | 56% | 43% | 32.5% | 46.3% | 36.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mauhaus Holding ApS Siden 6 Jul 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Thomas Mau Siden 30 Jun 2017Direktør
Produktionsenheder
1Mauhaus ApS
P-nr. 1022615870
Fredericiavej 16, 7100 Vejle
Arkitektaktiviteter (711100)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mauhaus Holding ApS (CVR 38778722)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- WoodCare ApS Støvring
- VEL Arkitekt- & Byggerådgivning ApS Herfølge
- Vaccaro Construction Denmark, Filial af Vaccaro Construction Sàrl, Schweiz København V
- Lyng Rahbek Arkitekter / Studio Flink Rahbek ApS Valby
- Råd & Dåd Byggefirma ApS København Ø
- ResenHolm Byg og Montage ApS Viborg
- Aablingdesign ApS København K
- F.D Rådgivning ApS København V
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ombygninger, tilbygninger, tegning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.