Mavica Holding ApS
CVR 43 07 00 45 · Karlslunde · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mavica Holding ApS har CVR-nummer 43070045. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ræveholmsvej 55A, 2690 Karlslunde. Stiftet: 20. februar 2022. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -26.552 kr., årets resultat 123.554 kr., egenkapital 178.369 kr., aktiver i alt 181.369 kr. Soliditetsgraden på 98,3 % er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 123.554 kr. er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mavica Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ræveholmsvej 55A, 2690 Karlslunde
- Kommune
- GREVE
- Stiftet
- 20 Feb 2022
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab, herunder drive investerings-virksomhed samt enhver aktivitet, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2022-02-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK43070045 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ræveholmsvej 55A, 2690 Karlslunde
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
69,3%
▼ 8,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
53,79
▲ 18,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
98,3%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
30,4%
▲ 30,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -26.552 | -5.280 | -4.707 | -7.530 |
| Resultat før skat | 123.554 | 94.720 | -4.707 | -7.698 |
| Årets resultat | 123.554 | 94.720 | -4.707 | -7.698 |
| Egenkapital | 178.369 | 122.315 | 27.595 | 32.302 |
| Aktiver i alt | 181.369 | 125.315 | 30.595 | 34.802 |
| Omsætningsaktiver | 161.369 | 105.315 | 10.595 | 14.802 |
| Kortfristet gæld | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 2.500 |
| Gæld i alt | 3.000 | 3.000 | 3.000 | 2.500 |
| Soliditetsgrad | 98.3% | 97.6% | 90.2% | 92.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Carsten Bøgesø Francker Siden 20 Feb 2022100% Ejer
Ledelse
1-
Carsten Bøgesø Francker Siden 20 Feb 2022Direktør
Produktionsenheder
1Mavica Holding ApS
P-nr. 1028012752
Ræveholmsvej 55A, 2690 Karlslunde
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -5.280 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -4.707 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -3.903 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mavica Holding ApS (CVR 43070045)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investerings, aktivitet, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.