MAWI HOLDING ApS
CVR 28 85 64 23 · Malling · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAWI HOLDING ApS har CVR-nummer 28856423. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sofienlystvej 5, 8340 Malling. Stiftet: 27. juni 2005. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -20.168 kr., årets resultat 258.951 kr., egenkapital 1.223.694 kr., aktiver i alt 2.000.241 kr. Soliditetsgraden på 61,2 % er lavere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 258.951 kr. er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAWI HOLDING ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sofienlystvej 5, 8340 Malling
- Kommune
- AARHUS
- Stiftet
- 27 Jun 2005
- Selskabskapital
- 125.000 DKK
- Formål
- eje aktier eller anparter i datterselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2005-06-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK28856423 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sofienlystvej 5, 8340 Malling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,2%
▲ 73,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,96
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,2%
▲ 11,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
151,0%
▲ 151,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -20.168 | -26.529 | -15.000 | -16.375 | -14.501 |
| Resultat før skat | — | — | -731.020 | 876.890 | 831.582 |
| Årets resultat | 258.951 | -508.115 | -731.020 | 895.270 | 853.820 |
| Egenkapital | 1.223.694 | 964.743 | 1.472.858 | 2.303.878 | 1.523.009 |
| Aktiver i alt | 2.000.241 | 1.920.554 | 2.551.125 | 3.657.581 | 2.951.084 |
| Omsætningsaktiver | 744.372 | 904.412 | 1.109.406 | 1.540.851 | 807.527 |
| Kortfristet gæld | 776.547 | 870.224 | 742.172 | 887.448 | 787.938 |
| Gæld i alt | 776.547 | 955.811 | 1.078.267 | 1.353.703 | 1.428.075 |
| Soliditetsgrad | 61.2% | 50.2% | 57.7% | 63% | 51.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mads Wilhelmsen Siden 27 Jun 2005100% Ejer
Ledelse
1-
Mads Wilhelmsen Siden 27 Jun 2005Direktør
Produktionsenheder
1MAWI HOLDING ApS
P-nr. 1011507065
Sofienlystvej 5, 8340 Malling
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -343.855 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -793.021 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.178.391 DKK | 259.226 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.046.992 DKK | 230.318 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 622.527 DKK | 136.950 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAWI HOLDING ApS (CVR 28856423)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.