Maxel Consulting ApS
CVR 38 41 71 26 · Jyllinge · Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Maxel Consulting ApS har CVR-nummer 38417126. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (branchekode 702000). Adresse: Langløbet 18, 4040 Jyllinge. Stiftet: 15. februar 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste 3.594.882 kr., årets resultat 1.705.963 kr., egenkapital 2.287.544 kr., aktiver i alt 2.836.334 kr. Soliditetsgraden på 80,7 % er højere end hos 64 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.705.963 kr. er højere end hos 92 % af de 11.946 virksomheder i branchen «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 24 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Maxel Consulting ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
- Adresse
- Langløbet 18, 4040 Jyllinge
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
-
2
2017 2018
- Stiftet
- 15 Feb 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- konsulent- og rådgivningsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to direktører.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-01-02
- Binavne
- Maxel & Santerre ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38417126 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langløbet 18, 4040 Jyllinge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
74,6%
▼ 7,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,17
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,7%
▲ 3,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-29,9%
▼ 29,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
11946 virksomheder i «Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.594.882 | 4.701.213 | 5.548.992 | 3.698.415 | 4.690.904 |
| Resultat før skat | 2.188.273 | 3.121.680 | 3.646.281 | 1.853.537 | 2.749.778 |
| Årets resultat | 1.705.963 | 2.434.231 | 2.842.885 | 1.444.491 | 2.144.074 |
| Egenkapital | 2.287.544 | 2.981.580 | 3.347.349 | 2.004.464 | 1.059.973 |
| Aktiver i alt | 2.836.334 | 3.851.109 | 4.198.460 | 2.567.063 | 1.617.659 |
| Omsætningsaktiver | 2.836.334 | 3.851.109 | 4.198.460 | 2.567.063 | 1.617.659 |
| Kortfristet gæld | 548.790 | 869.529 | 851.111 | 562.599 | 557.686 |
| Gæld i alt | 548.790 | 869.529 | 851.111 | 562.599 | 557.686 |
| Soliditetsgrad | 80.7% | 77.4% | 79.7% | 78.1% | 65.5% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Maxel & Santerre Holding ApS Siden 3 Sep 2018100% Ejer
Ledelse
2-
Claus Maxel Henriksen Siden 15 Feb 2017Direktør
-
Anne Laurence Santerre Henriksen Siden 2 Jan 2018Direktør
Produktionsenheder
1Maxel Consulting ApS
P-nr. 1022190012
Langløbet 18, 4040 Jyllinge
Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Maxel & Santerre Holding ApS (CVR 39833204)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rådgivningsvirksomhed, konsulent.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.