MBA Travel ApS
CVR 37 81 34 27 · Stouby · Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MBA Travel ApS har CVR-nummer 37813427. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter (branchekode 564000). Adresse: Smedskærlund 8, 7140 Stouby. Stiftet: 21. juni 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 301.212 kr., årets resultat 230.195 kr., egenkapital 1.266.879 kr., aktiver i alt 1.622.456 kr. Soliditetsgraden på 78,1 % er højere end hos 86 % af de 22 virksomheder i branchen «Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 230.195 kr. er højere end hos 77 % af de 22 virksomheder i branchen «Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MBA Travel ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter (564000)
- Adresse
- Smedskærlund 8, 7140 Stouby
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 21 Jun 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- udføre netbaserede rejsebeskrivelser, og herved beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion i forening
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-06-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK37813427 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Smedskærlund 8, 7140 Stouby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
18,2%
▼ 8,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,56
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
78,1%
▼ 0,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-15,9%
▼ 15,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
22 virksomheder i «Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 301.212 | 353.878 | 436.293 | 409.263 | 14.125 |
| Resultat før skat | 295.095 | 350.695 | 434.695 | 406.286 | 13.337 |
| Årets resultat | 230.195 | 273.563 | 339.083 | 318.708 | 10.389 |
| Egenkapital | 1.266.879 | 1.036.684 | 763.121 | 424.038 | 105.330 |
| Aktiver i alt | 1.622.456 | 1.321.244 | 967.366 | 532.249 | 116.658 |
| Omsætningsaktiver | 1.622.456 | 1.321.244 | 967.366 | 532.249 | 116.658 |
| Kortfristet gæld | 355.577 | 284.560 | 204.245 | 108.211 | 11.328 |
| Gæld i alt | 355.577 | 284.560 | 204.245 | 108.211 | 11.328 |
| Soliditetsgrad | 78.1% | 78.5% | 78.9% | 79.7% | 90.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Busekist Holding ApS af 22/6 2016 Siden 22 Jun 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Martin Busekist Kjerkegaard Siden 21 Jun 2016Direktør
Produktionsenheder
1MBA Travel ApS
P-nr. 1021526726
Smedskærlund 8, 7140 Stouby
Formidlingsaktiviteter i forbindelse med restaurationsaktiviteter (564000)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | — | — | Datterselskab |
| 2023 | — | — | Datterselskab |
| 2022 | — | — | Datterselskab |
| 2021 | — | — | Datterselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Busekist Holding ApS af 22/6 2016 (CVR 37819522)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rejsebeskrivelser, netbaserede, herved.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.