MBastrup Holding ApS
CVR 44 04 31 65 · Struer · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MBastrup Holding ApS har CVR-nummer 44043165. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Aspvej 26, 7600 Struer. Stiftet: 4. maj 2023. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.313 kr., årets resultat 177.687 kr., egenkapital 1.631.671 kr., aktiver i alt 1.636.729 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 177.687 kr. er højere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MBastrup Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Aspvej 26, 7600 Struer
- Kommune
- STRUER
- Stiftet
- 4 May 2023
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt forhold der naturligt står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2023-05-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK44043165 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Aspvej 26, 7600 Struer
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
10,9%
▲ 4,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,57
▲ 2,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 1,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
78,1%
▲ 78,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.313 | -5.251 | -7.500 | -5.000 |
| Resultat før skat | 177.687 | 99.755 | 590.300 | -5.000 |
| Årets resultat | 177.687 | 99.755 | 590.300 | -5.000 |
| Egenkapital | 1.631.671 | 1.588.984 | 1.611.229 | 1.618.729 |
| Aktiver i alt | 1.636.729 | 1.623.765 | 1.623.729 | 1.623.729 |
| Omsætningsaktiver | 13.000 | 36 | — | — |
| Kortfristet gæld | 5.058 | 34.781 | 12.500 | 5.000 |
| Gæld i alt | 5.058 | 34.781 | 12.500 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 97.9% | 99.2% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Marie Bastrup Sørensen Siden 4 May 2023100% Ejer
Ledelse
1-
Marie Bastrup Sørensen Siden 4 May 2023Direktør
Produktionsenheder
1MBastrup Holding ApS
P-nr. 1029297157
Aspvej 26, 7600 Struer
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -5.245 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.500 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -5.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MBastrup Holding ApS (CVR 44043165)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver forhold, naturligt, står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.