MBE Invest ApS
CVR 42 92 41 72 · Odense C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MBE Invest ApS har CVR-nummer 42924172. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Odeons Kvarter 25, 7. th, 5000 Odense C. Stiftet: 20. december 2021. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.953 kr., årets resultat 114.399 kr., egenkapital 741.532 kr., aktiver i alt 1.204.671 kr. Soliditetsgraden på 61,6 % er lavere end hos 70 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 114.399 kr. er højere end hos 57 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MBE Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Odeons Kvarter 25, 7. th, 5000 Odense C
- Kommune
- ODENSE
- Stiftet
- 20 Dec 2021
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt at foretage enhver form for investering og al hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2021-12-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK42924172 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Odeons Kvarter 25, 7. th, 5000 Odense C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,4%
▲ 4,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,02
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
61,6%
▲ 2,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
69,1%
▲ 69,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.953 | -8.125 | -22.964 | -7.499 | -7.500 |
| Resultat før skat | 114.399 | — | — | -172.373 | 102.921 |
| Årets resultat | 114.399 | 67.637 | -369.361 | -172.373 | 104.571 |
| Egenkapital | 741.532 | 627.133 | 559.496 | 928.857 | 1.101.230 |
| Aktiver i alt | 1.204.671 | 1.054.695 | 970.583 | 1.323.634 | 1.141.058 |
| Omsætningsaktiver | 7.913 | 9.065 | 16.000 | 26.397 | 33.978 |
| Kortfristet gæld | 463.139 | 427.563 | 411.087 | 394.777 | 39.828 |
| Gæld i alt | 463.139 | 427.563 | 411.087 | 394.777 | 39.828 |
| Soliditetsgrad | 61.6% | 59.5% | 57.6% | 70.2% | 96.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Michael Bæk Eglin Siden 20 Dec 2021100% Ejer
Ledelse
1-
Michael Bæk Eglin Siden 20 Dec 2021Direktør
Produktionsenheder
1MBE Invest ApS
P-nr. 1027836115
Odeons Kvarter 25, 7. th, 5000 Odense C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -23.166 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -222.583 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -261.071 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 146.945 DKK | 32.318 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MBE Invest ApS (CVR 42924172)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver form, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.